10 miasteczek we Francji, które pokochacie!

Saint-Cirq-Lapopie

Spływające kaskadami ze zwisającej na klifie wioski uliczki Saint-Cirq-Lapopie od wieków urzekają wszelkich podróżników. W średniowieczu pielgrzymi przechodzi tędy w kierunku Santiago de Compostela, dziś zaś wędrowców przyciąga coś zupełnie innego. Powód z pozoru prozaiczny, ale niewielu jest w stanie oprzeć się klimatowi tego miejsca. Tworzy je połączenie nader fortunnego usytuowania i gotyckich domków u podnóży zamkowych ruin oraz imponująca świątynia z XVI wieku. 

Poświęcony św. Cyrykowi z Antiochii i św. Julicie kościół (fr. Église Saint-Cirq-et-Sainte-Juliette de Saint-Cirq-Lapopie) jest zresztą flagowym punktem tego miasteczka. Jego mieszkańcom towarzyszy już od XII wieku, choć pierwotnie w jego miejscu znajdowała się o wiele mniejsza kaplica rodu Cardaillac, której apsydę wcielono w obecny korpus. Średniowieczny klimat niewątpliwie wpłynął też mocno na artystów, bo to właśnie tutaj na przełomie XIX i XX wieku ściągała paryska bohema. Dzięki takim nazwiskom jak André Breton – teoretyk surrealizmu czy Pere Francesc Daura – kataloński malarz, Saint-Cirq-Lapopie znalazło się na Szlaku Sztuki Współczesnej (fr. Parcours d’Art Contemporain).

Katedra w Sens – Pierwsza gotycka katedra Francji

Wspaniałe widoki dopełniają roztaczające się dookoła klify, skrywające liczne jaskinie czy wydrążony w wapieniu Le Chemin de Halage. XIX-wieczna droga nad brzegiem Lotu dawniej służyła transportowi konnemu, dziś natomiast stanowi jeden z najchętniej uczęszczanych szlaków pieszych. Wędrówkę nim uzupełnić można rejsem łodzią z której Saint-Cirq- Lapopie wygląda jeszcze lepiej. W końcu nie bez powodu Saint-Cirq-Lapopie w 2012 roku wygrało pierwszą edycję plebiscytu na Ulubione miasto Francuzów (fr. Le Village préféré des Français). Miliony mieszkańców tego kraju nie mogą się mylić!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!