10 miasteczek we Francji, które pokochacie!

Eguisheim

Wiele miasteczek dawnej Alzacji charakteryzują bezkresne morza winnic, jednak Eguisheim nie jest jednym z nich. Tutaj na pierwszy plan wyłania się plątanina, biegnących wokół ryneczku kamieniczek z kolorowymi fasadami, dopełnionymi czerwonym geranium. Soczyste kolory to wszak pomysł dość świeży, bo zaledwie z początku stulecia. Bajkowy charakter tego miejsca wynagradza jednak brak autentyczności w tym aspekcie.

Na środku głównego placu Eguisheim znajduje się fontanna z posągiem papieża Leona IX, który w 1002 roku urodził się w tutejszym zamku (fr. Château Saint-Léon IX) jako hrabia Bruno d’Eguisheim. Tuż za nim wyrasta wznoszona od VIII wieku rezydencja hrabiów Eguisheim oraz kaplica św. Leona (fr. Chapelle Saint-Léon IX). W przylegającej do zamku neoromańskiej budowli w XIX wieku złożono resztki doczesne tego papieża. 

Alzacja – W krainie bocianów i domków z piernika

Pośród najważniejszych miejsc w miasteczku wymienić trzeba dołączony do XIII-wiecznej wieży neoklasycystyczny kościół św. Piotra i Pawła (fr. L’église Saint-Pierre et Saint-Paul) z pięknym XIII-wiecznym portalem oraz najcenniejszym skarbem miasta: polichromowaną figurą „Otwierającej się Dziewicy” (fr. Vierge à l’Enfant dite Vierge ouvrante) z tego samego okresu. Trzeba wspomnieć, że Eguisheim w 2013 roku wygrało organizowany przez francuską telewizję France 2 plebiscyt na Ulubione miasto Francuzów (fr. Le Village préféré des Français)

Eguisheim jest częścią planu podróży po Alzacji:

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!