10 miasteczek we Francji, które pokochacie!

Saint-Bertrand-de-Comminges

Pireneje to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Francji, a najlepszym tego wyrazem może być właśnie Saint-Bertrand-de-Comminges. Dawne miasteczko episkopalne powstało bowiem w miejscu wzniesionej przez Pompejusza kolonii. Zamieszkiwało ją około 30 tysięcy ludzi (!) – głównie rodziny żołnierzy strzegących przejścia przez Dolinę Aranu. Dziś jest tu o wiele spokojniej, ale nie brakuje tu miłośników historii, architektury czy amatorów pieszych wycieczek oraz czarujących widoków – jak ten poniżej.

Dawna katedra w Saint-Bertrand de Comminges – Katedra Pirenejów

Najpiękniejszym punktem miasteczka jest wzniesiona na szczycie dawna katedra Najświętszej Maryi Panny (fr. La cathédrale Notre-Dame de Saint-Bertrand-de-Comminges lub Cathédrale Sainte-Marie). Inicjatorem jej przebudowy do obecnej formy był papież Klemens V, pełniący tu niegdyś posługę biskupią. Pomimo wielu konfliktów katedra przetrwała do naszych czasów w niemal nienaruszonym stanie. Jej wnętrze wypełniona mnogość artefaktów poprzednich epok z XVI-wiecznymi stallami na czele. Wypada wspomnieć, że obiekt stał się tłem dla horroru M. R. James’a z 1885 roku pod tytułem Canon Alberic’s Scrap-Book.

Bazylika Saint-Just de Valcabrère – Na rzymskich podwalinach

U podnóży góry natomiast znajduje się drugi ważny kościół – bazylika św. Justusa w Valcabrère (fr. Basilique Saint-Just de Valcabrère). O jej historii wiadomo niewiele, a tajemniczości dopełnia zbudowana z rzymskich spoliów bryła oraz hektary odsłoniętych wokół niej pozostałości z dawnego Lugdunum Convernarum. Warto dodać, że obie świątynie były ważną częścią średniowiecznej Drogi Świętego Jakuba. Dzięki temu też katedrę w 1998 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do odkrycia jest tu więcej, dużo więcej! Jeden dzień w takim miejscu to zdecydowanie za mało! 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!