10 miasteczek we Francji, które pokochacie!

Rocamadour

Zawieszone na skale miasteczko Rocamadour to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc we Francji. Zawdzięcza to położeniu na klifie nad 120-metrowym kanionem do którego poprzyklejano domki i aż osiem różnych świątyń. Widok ten sprawia wrażenie, że wszystkie te obiekty są właściwie częścią potężnej skały. Zadziwiający układ już w Wiekach Średnich cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza że zupełnie niedaleko przebiegała słynna Via Podensis.

XII-wieczni pielgrzymi przybywali tu więc, aby oddać cześć relikwiom legendarnego pustelnika, św. Amatora (fr. Saint-Amadour), a także słynnej figurze Czarnej Madonny. Wraz z rosnącym prestiżem w Rocamadour pojawiali się również święci i władcy z całej Europy, dzięki którym klif i jego okolice stopniowo pokrywały się nowymi fortyfikacjami i zabudową sakralną. W XV wieku ruch pielgrzymkowy osłabł i miasteczko aż do XIX wieku pogrążone było w letargu z którego wyciągnęły je szeroko zakrojone prace renowacyjne. 

Zamek Val – Skazany poprzez zalanie

Poza świętym miejscem i efektowną architekturą zobaczyć można tu również fragment mitycznego Durandala, miecza Rolanda. Heros miał uderzyć nim tak mocno, że Pireneje rozstąpiły się dając początek przełęczy Breche de Roland. Zapierająca dech w piersi panorama dopełnia baśniowego kontekstu tego miejsca i pobudza wyobraźnię. A podziwiać można ją z przynajmniej kliku punktów widokowych, choć równie dobrze można skorzystać z balonu! Kto wie, być może to właśnie dzięki tej panoramie to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w kraju? 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!