10 miasteczek we Francji, które pokochacie!

Beaulieu-sur-Dordogne

Średniowieczne miasteczko Beaulieu na prawym brzegu czerwonej rzeki Dordogne zwane jest „limuzyńską riwierą” (od regionu Limuzyna), bo tutejszy klimat świetnie nadaje się… do uprawy truskawek! Co więcej, są one tu tak ważne, że w drugą niedzielę maja odbywa się tu święto truskawki! Podczas niego przygotowuje się olbrzymie ciasto do którego zużywa się niemal tonę owoców! Już sama ta fiesta zachęca do odwiedzenia ukrytej przed światem osady.

Jednak powodów, aby tu zajrzeć jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest choćby kościół św. Piotra, będący pozostałością po założonym w IX wieku opactwie benedyktyńskim (fr. Abbaye Saint-Pierre de Beaulieu-sur-Dordogne). Szczególne znaczenie w romańskiej świątyni ma portal z przedstawieniem Sądu Ostatecznego, zaliczany do najwspanialszych scen tego typu we Francji.

Samochodem na południe Francji – Podróż w czasach zarazy

Oprócz niego jest tu też kościół Najświętszej Maryi Panny, zwany Kaplicą Pokutników (fr. Chapelle des Pénitents à Beaulieu). To najbardziej malownicze miejsce w Beaulieu, bo położone tuż nad samą rzeką. Po przeciwległej stronie natomiast rozpościera się piękny widok na całą okolicę. Tutaj też swoje miejsce ma pokaźnych rozmiarów pole campingowe, gdzie znaleźć można przede wszystkim święty spokój.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!