10 miasteczek we Francji, które pokochacie!

Najac   

Departament Aveyron obfituje w urokliwe wioseczki, a jedną z jego największych perełek jest otoczony lasami Najac. Najważniejszym punktem są tu ruiny potężnej twierdzy od której wije się usłana średniowiecznymi domami droga, biegnąca na przeciwległe wzgórze. Poszerzona ulica, przybierająca tu formę placu czyni z niej tak zwaną bastydę, czyli miejską osadę warowną (fr. bastide), którą stała się w XIII wieku. Jest to też jeden z pięciu przykładów tego tworu w regionie Rouergue.

10 zamków we Francji, których mogliście nie znać!

Od zarania dziejów nad domkami góruje rozbudowany w XIII wieku zamek Alfonsa z Poitiers (fr. Château de Najac). Choć po upływie kilku wieków nadal sprawia wrażenie niezdobytego, jego wnętrze naznaczone jest bezdusznością Wielkiej Rewolucji Francuskiej. To właśnie wtedy potraktowano go jak zwykły kamieniołom, czemu udało się zapobiec dopiero pod koniec kolejnego stulecia. 

Zamek w Najac – Twierdza niezdobyta

Poza fortecą i zapierającą dech w piersiach panoramą z jej szczytu, Najac oferuje jeszcze kilka innych atrakcji. Pośród nich są: XIII-wieczny kościół św. Jana (fr. Église Saint-Jean de Najac), XIII-wieczny Most św. Błażeja (fr. Le Pont Saint-Blaise), XIV-wieczną fontannę (fr. Fontaine Monolithe) czy XIV-wieczny Dom Seneszala (fr. Maison du Sénéchal). Bogate dziedzictwo architektoniczne i dziewicze otoczenie zapewniło Najac kilka tytułów, min.: Miasteczka Sztuki i Historii (fr. Pays d’Art et d’Histoire) czy jednej z Najpiękniejszych Wioseczek we Francji (fr. Plus beaux villages de France).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!