Owernia-Rodan-Alpy: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Romańska piątka

Jak już wiadomo, romanizm to symbol regionu. Zwłaszcza w okolicach Velay, gdzie rozwinęła się jego charakterystyczna odmiana. Chodzi tu o budowle sakralne, cechujące się rozbudowanym chórem z (często) promieniście rozchodzącymi się kaplicami oraz potężną latarnią. Znamienne są przede wszystkim: „owerniacki masyw krzyżowy” u skrzyżowania naw (fr. barlong), mozaikowy wątek ścian z ciosów i łupanego kamienia oraz bogato zdobione kapitele.* I właśnie jako  najlepsze przykłady takich budowli często wymienia się pięć wielkich kościołów Owernii (fr. cinq églises romanes majeures d’Auvergne). Choć w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Nie jest to zatem tylko jedno miejsce, które idealnie wpasowałoby się do wpisu o najpiękniejszych zakątkach w regionie Owernia-Rodan-Alpy, ale cały ich zbiór. Niemniej wszystkie znajdują się w promieniu ok. 30 kilometrów od Clermont-Ferrand, więc łatwo wybrać ten najbardziej interesujący. Lub też po prostu zobaczyć je wszystkie!

Kościół w Saint-Nectaire – Trachitowy okręt

W mojej ocenie najpiękniejszym spośród nich jest kościół św. Nektariusza w Saint-Nectaire (fr. Église de Saint-Nectaire). Cechuje go świetne położenie, interesujące kapitele oraz relikwiarze, ale warto również wiedzieć, że ta miejscowość najbardziej jednak kojarzy się z pysznym serem. :) Następne są: kościół św. Austremoniusza w Issoire (fr. ÉgliseSaint-Austremoine d’Issoire) – z malowanymi głowicami oraz bazylika Najświętszej Maryi Panny w Orvical (fr. Basilique Notre-Dame d’Orcival) z jedyną w regionie figurą NMP pokrytą złotem. Czwartym z wielkich świątyń jest kościół Najświętszej Maryi Panny w Saint-Saturnin (fr.Notre-Dame de Saint-Saturnin) – najskromniejszy spośród wszystkich oraz bazylika Najświętszej Maryi Panny w Clermont-Ferrand (fr. Basilique Notre-Dame-du-Port à Clermont-Ferrand). Świątynia ta znajduje się na liście UNESCO, a w jej krypcie zobaczyć można Czarną Madonnę z XVIII wieku. Poza tym na jednej z głowic umieszczono Dziewicę, karmiącą Dzieciątko Jezus – niezwykle rzadki motyw w sztuce religijnej. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!