Owernia-Rodan-Alpy: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Królewski klasztor w Bourg-en-Bresse

Z pewnością już nie tak idylliczny, ale wciąż piękny: królewski klasztor w Bourg-en-Bresse (fr. Monastère royal de Brou à Bourg-en-Bresse) również powinien znaleźć się pośród najbardziej charakterystycznych miejsc regionu. Głównie przez wzgląd na poruszającą historię, która kryje się za jego powstaniem. Na początku XVI wieku bowiem ufundowała go Małgorzata Habsburg, której niedawno poślubiony, zaledwie 24-letni mąż zasnął w Panu. Wzniesienie mu tak wspaniałego mauzoleum wymagało ogromnych środków i wiele lat ciężkiej pracy, ale przede wszystkim to dzięki niej, pamięć o dawnym księciu Sabaudii przetrwała do dziś. 

Królewski klasztor Brou w Bourg-en-Bresse – W imię miłości

Nie jest to jednak zwykłe mauzoleum, a potężny kompleks z trzema krużgankami dla sługów bożych, modlących się tu za życie wieczne Filiberta II Pięknego. W jego centrum wzniesiono wspaniały kościół w duchu gotyku płomienistego. Resztki doczesne księcia oraz jego matki, a także i samej fundatorki spoczęły w prezbiterium. W trzech bogato zdobionych sarkofagach, idealnie odzwierciedlających ducha tego okresu. To prawdziwy festiwal architektury późnego gotyku zebrany na niewielkiej powierzchni. Bogactwo ornamentów pod postacią arkad, pinakli, fleuronów, astwerku czy zdobiących archiwolty rzeźb jest tu naprawdę godny podziwu.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!