Owernia-Rodan-Alpy: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Opactwo w La Chaise-Dieu

Leżące pośród wygasłych wulkanów opactwo w La Chaise-Dieu nie należy raczej do grona znanych miejsc we Francji. Jednak to z pewnością jeden z najbardziej sielankowych widoków w kraju, a już na pewno w Owernii. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie Chaise-Dieu wybrał sobie na miejsce wiecznego spoczynku papież Klemens VI. To on bowiem w roku 1344 zainicjował przebudowę najważniejszych budynków kompleksu, który w swej posępnej bryle na myśl przywodzi zresztą pałac papieski w Awinionie. 

Opactwo w La Chaise-Dieu – Dom Boży

Nie tylko jednak fakt, że to jeden z nielicznych papieży pochowanych poza Rzymem może wzbudzać ciekawość. W samym kościele na przykład, poza tumbą Klemensa VI, zachowało się osobliwe przedstawienie danse macabre z XV wieku. W oczy rzuca się tu niemal całkowity brak kobiet oraz fakt, że nie pojawiły się tu znamienite dla tego motywu szkielety, a nieumarli ze skórą na kościach. Ponadto też w zbiorach opactwa znajduje się seria XVI-wiecznych tapiserii, przywołujących popularne w XIII i XIV wieku motywy „Zwierciadła Doskonałości” św. Franciszka z Asyżu oraz „Biblię Ubogich”. Miejsce to jest więc prawdziwą ucztą kulturalną, ale okolica sprzyja również do aktywnego wypoczynku i spacerów.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!