Owernia-Rodan-Alpy: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Le Puy-en-Velay

Le Puy-en-Velay słynie ze swojego położenia wśród wygasłych wulkanów na których wzniesiono dwie wspaniałe świątynie – właśnie z tufu wulkanicznego. Pierwszą z nich jest romańska katedra Najświętszej Maryi Panny (fr. Cathédrale Notre-Dame du Puy-en-Velay), gdzie przechowywana jest kopia Czarnej Madonny, przywiezionej do Francji przez Ludwika Świętego z VII krucjaty. Niemniej szczyci się ona nie tylko figurą, ale także urokliwym krużgankiem oraz freskami z czasów jej powstawania. Być może ważniejsza, ale na pewno o wiele starsza, jest kaplica św. Michała (fr. Chapelle Saint-Michel d’Aiguilhe)

Saint-Michel d’Aiguilhe – Kaplica na skalnej igle

Położona na 82-metrowej skale świątynia ufundowana została  w X wieku przy udziale biskupa Godesclaca, który miał być pierwszym pielgrzymem do Santiago de Compostela. Zapewne więc dzięki niemu Le Puy-en-Velay daje początek, wiodącej do grobu apostoła, Via Podiensis. Oprócz świątyń w panoramie miasta wyróżnia się ponad 16-metrowy posąg Notre-Dame de France, zwrócony w kierunku równie imponującego pomnika św. Józefa Dobrej Nadziei z Espaly-Saint-Marcel. Nie da się więc ukryć, że miasto po dziś dzień stanowi istotne centrum religijne, ale zarówno miłośnicy zabytków (szczególnie, że około 6 kilometrów na północ od miasta leży potężna twierdza Polignac), jak i górskich eskapad bez wątpienia będą mieli tu dużo do roboty!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!