Owernia-Rodan-Alpy: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Pont d’Arc

W języku francuskim pont oznacza most, więc dalej w temacie architektury – wszystko się zgadza. ;) Aczkolwiek Pont d’Arc to miejsce wyjątkowe, bo zaprojektowała je sama Matka Natura! Choć według legendy jest on wynikiem modlitwy mieszkającego na nim pana, któremu diabeł porwał śliczną żonę… Mieli oni mieszkać w zamku na szczycie mostu, ale zapewne nic podobnego się tu nie wydarzyło. Głównie dlatego, że od zarania dziejów kamienny most wykorzystywano jako naturalną przeprawę przez rzekę Ardèche – jedyną w tym regionie. Ale kto wie, w końcu przecinająca ją na wysokości 54 metrów skała ma aż 59 metrów szerokości! 

10 zamków we Francji, których mogliście nie znać!

Nie wiadomo zatem na pewno czy nie było czegoś na moście. Ale z pewnością w XVII wieku na lewym brzegu rzeki znajdowała się strzegąca go forteca, gdy stał się punktem strategicznym w sporze pomiędzy protestantami i katolikami. W drodze do podpisania pokoju w Alais w 1629 roku Ludwik XIII kazał zawalić część przejścia, aby zmniejszyć opór protestantów… Mimo to Pont d’Arc nadal służył mieszkańcom po obu brzegach Ardèche, a i nawet w XVIII wieku planowano przeprowadzić na nim drogę z prawdziwego zdarzenia. Szczęśliwie pomysł wybrukowania zarzucono i dziś jest to jeden z najczęściej odwiedzanych cudów natury w kraju. Cała okolica usłana jest polami biwakowymi, a możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu wydają się być tu nieograniczone. Trzeba też wspomnieć, że całkiem niedaleko niego znajduje się Jaskinia Chauveta (fr. La Grotte Chauvet-Pont d’Arc) z listy UNESCO w której podziwiać można rysunki sprzed 36 000 lat! 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!