Owernia-Rodan-Alpy: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Przeorat w Chanteuges

Przeorat w Chanteuges (fr. Prieuré de Chanteuges) to kolejny z idyllicznych punktów na mapie regionu. Piękne otoczenie na wyniesionej nad rzeką skale wulkanicznej sprawia, że można się w nim zakochać bez pamięci. Nie dziwi więc, że już w X wieku osiedlili się tu mnisi… Być może nie tak wyraźnie, ale w pewien sposób założenie to przywodzi na myśl wspomniane już opactwo w La Chaise-Dieu. Ma to swoje uzasadnienie, bo to właśnie tamtejsi zakonnicy podporządkowali sobie Chanteuges, po tym jak około roku 1130 seigneur Ithier de Mandulphe przejął je i bezceremonialnie przekształcił w fortecę. 

Dawna katedra w Saint-Bertrand de Comminges – Katedra Pirenejów

Niemniej kiedy La Chaise-Dieu odzyskało włości, Chanteuges straciło status opactwa na rzecz podległego mu przeoratu. W tym okresie też powstały wspaniałe kapitele, przypisywane rzeźbiarzowi, który pracował również w bazylice św. Juliana w niedalekim Brioude. Dziś są one największym skarbem przeoratu – wraz z gotycką kaplicą świętej Anny, wzniesioną na przełomie XV i XVI wieku. Fascynujący jest jednak fakt, że pomimo upływu stuleci miasteczko to wygląda jakby zastygło w średniowieczu. Atutem tej niewielkiej osady, oprócz ufortyfikowanego kościoła, jest szereg aktywności na świeżym powietrzu: kajaki, piesze wycieczki, kolarstwo górskie czy wędkarstwo. U jego podnóży zaś, tuż nad rzeką, znajduje się pole kempingowe, co przemawia za jeszcze głębszą eksploracją – zarówno Chanteuges, jak i wspaniałej okolicy. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!