Normandia: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Katedra w Coutances

Jak łatwo dostrzec, Normandia to region obfitujący w majstersztyki architektury średniowiecza. Kolejnym z nich jest katedra Najświętszej Marii Panny w Coutances (fr. Cathédrale Notre-Dame de Coutances). Dominująca nad miastem sylweta XIII-wiecznej świątyni powstała w niepewności, czy aby na pewno dobrą decyzją była rozbiórka wzniesionej zaledwie sto pięćdziesiąt lat wcześniej katedry. Nowy obiekt ostatecznie powstał, ale romańskiej budowli wcale nie zburzono… Niemniej jednak największe spustoszenia męczące Francję przez wieki nie oszczędziły tego miejsca. I paradoksalnie tylko II wojna światowa przeszła tędy bez większego echa.

Katedra w Coutances – Jak Matrioszka

Nie ma chyba we wnętrzu świątyni artefaktów, które mogłyby jakkolwiek przyćmić jej niezrównane walory architektoniczne. Już sama fasada zachodnia, świeża i efektowna, jest zapowiedzią piękna jakie skrywa w środku. Gotycka harmonia przyćmiewa tu ogrom romańskich, sprytnie wplecionych w nową konstrukcję, murów. Koronacją nowego stylu jest bez wątpienia nieczęsta we francuskim gotyku oktagonalna latarnia, która idealnie doświetla najważniejsze miejsce wewnątrz kościoła. A gdyby tak wspiąć się tam i zmienić perspektywę?

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!