Normandia: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Opactwo Saint-Martin-de-Boscherville

Skoro już wspomnieliśmy, że Normandia usłana jest opactwami, to przy wyliczance Normandia: 10 miejsc, które warto zobaczyć nie można pominąć  opactwa św. Marcina w Boscherville (fr. Abbaye Saint Georges de Boscherville). Położone jest ono zaledwie dwanaście kilometrów od stolicy regionu i siedemnaście kilometrów od Jumièges. Pozostałości wielkiego kompleksu zdominowała sylweta okazałego romańskiego kościoła sięgającego swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich. Znaną nam dziś formę natomiast zawdzięczać możemy zapoczątkowanej w 1114 roku przebudowie podczas której przybyli z opactwa Saint-Evroult mnisi powielili schemat tamtejszej świątyni. Pierwowzór wszak nie przetrwał próby czasu.

Opactwo Saint Georges de Boscherville

Niemniej to właśnie dzięki nim powstała fasada z dwiema smukłymi wieżyczkami, która przy okazji stanowi też żywe świadectwo rozwoju normańskiej architektury. W porównaniu z kościołem opackim w Jumièges widzimy tu formę delikatną, dojrzałą, i nieco bardziej zdobioną. Imponująca wieża centralna stanowi zaś przeciwwagę dla zachodnich wieżyczek uwypuklając normy epoki w której kościół zbudowano. Jego wnętrze szczyci się niepowtarzalnym w Normandii korytarzem w grubości murów, a także licznymi głowicami o tematyce zoomorficznej, roślinnej, czy geometrycznej. Uwagę zwraca oczyszczony w XIX wieku biały piaskowiec nadający temu miejscu iście transcendentalnego wymiaru, który świetnie dopełniają rozciągające się wokół ogrody. Harmonia i spokój stąd bijące tworzą prawdziwy raj dla samotników i dla tych, którzy potrzebują świętego spokoju. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!