Normandia: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Caen

Caen to dość ciekawe miejsce, bo II wojna światowa mocno odcisnęła na nim swoje piętno. Jednak pomimo ogromu zniszczeń zachował się tu bogaty wachlarz zabytków, szczególnie sakralnych. To głównie kościoły oszczędzono podczas jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej. Panorama miasta przywołuje więc tragiczne wspomnienia ostatniego stulecia, ale też emanuje majestatem i dumą swego założyciela, Wilhelma Zdobywcy. Pośród najwspanialszych miejsc na jego turystycznej mapie znajduje się też zamek (fr. Château de Caen) legendarnego władcy będący jedyna budowlą świecką, która przetrwała do naszych czasów. Obecnie w obrębie jego murów mieszczą się siedziby Muzeum Sztuk Pięknych (fr. Musée des Beaux-Arts) oraz Muzeum Normandii (fr. Musée de Normandie). 

Caen – Tragedia i majestat

Co ciekawe, zamek flankowany jest niejako przez dwa wielkie opactwa, które Wilhelm ufundował jako pokutę za ślub z Matyldą Flandryjską na który nie było zgody papieża. Pierwszym jest opactwo św. Szczepana (fr. Abbaye Saint-Étienne de Caen; Abbaye aux Hommes) – z jednym z największych romańskich kościołów Francji. Drugim zaś jest opactwo Świętej Trójcy (fr. Abbaye aux Dames lub Abbaye de la Trinité). Poza nimi podziwiać można również piękny kościół św. Piotra (fr. Église Saint-Pierre de Caen) w stylu gotyku płomienistego czy ruiny romańsko-gotyckiego kościoła św. Szczepana (fr. Église Saint-Étienne-le-Vieux). Tuż pod miastem z koeli znajduje się plaża na której miało miejsce historyczne Lądowanie w Normandii

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!