Normandia: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Rouen

Rouen to nie tylko stolica regionu, ale także i jedno z najpiękniejszych miast we Francji. Jego wizytówką jest wszechobecny szachulec naszpikowany gotyckimi kościołami, dzięki którym Victor Hugo nazwał je „miastem stu dzwonnic”. Do czasu czerwonego tygodnia (1944) jego starówkę współtworzyło ponad dwa tysiące domków. Dziś jest ich dziesięć razy mniej, ale to wciąż całkiem sporo! Szczęśliwie styl ten kultywują także obecni urbaniści, więc niekiedy ciężko odróżnić oryginały od ledwo powstałych budynków. Ich detale zaś zachwycają mrowie turystów wypatrujących ich w ciasnych uliczkach, jak z kolei Rouen nazwał Stendhal, „Aten gotyku”. 

Rouen – Joanna D’Arc, Monet i domki z szachulca

Najbardziej ożywioną z nich jest Rue du Gros-Horloge z jednym z najstarszych zegarów we Francji. Wiedzie ona wprost do gotyckiej katedry Najświętszej Maryi Panny (fr. Cathédrale Notre-Dame de Rouen), której fasada stała się inspiracją dla impresjonistycznych obrazów Claude Moneta. Dzięki żeliwnej iglicy latarni świątynia w XIX wieku była przez chwilę najwyższym budynkiem świata. Niemal tuż za nią znajduje się jej miniaturka – kościół św. Maklowiusza (fr. L’église Saint-Maclou de Rouen). Jego historia z kolei łączy się z ukrytym obok niego ossuarium ofiar dżumy z XIV wieku (fr. L’aître Saint-Maclou). W ich sąsiedztwie znajduje się też przewyższający rozmiarami katedrę – kościół opacki św. Audoena (fr. L’abbaye Saint-Ouen de Rouen) ze wspaniałą „Koroną Normandii”. Dzięki swoim zabytkom Rouen pokazuje, że niewiele potrzeba, aby choć na jeden dzień przenieść się wprost do średniowiecza.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!