Normandia: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Vernon

Z racji strategicznego położenia pomiędzy Księstwem Normandii a Królestwem Francji Vernon już od średniowiecza cieszyło się istotnym zainteresowaniem władców obu krain. Dzięki temu też po dziś dzień ostało się tu wiele cennych zabytków podkreślających jego barwną historię. Dobrym dowodem na to mogą być domki z szachulca o średniowiecznej proweniencji pośród których prym wiedzie Maison du Temps Jadis. To zresztą jeden z najstarszych, które przetrwały bombardowania z czasów II wojny światowej. Na ich tle błyszczy, niczym gwiazda, kolegiata Najświętszej Maryi Panny (fr. Collégiale Notre-Dame de Vernon) z romańskim chórem i gotycką fasadą. A zupełnie nieopodal niej znajdują się również pozostałości XI-wiecznego zamku-fortu Henryka I Beauclerca.

Kościół w Aubeterre-sur-Dronne – Podziemny monolit

Obecność Francuzów najlepiej reprezentuje rozsławiony Stary Młyn (fr. Le Vieux Moulin de Vernon) wzniesiony w XVI wieku na filarach dawnego mostu nad Sekwaną. Kamienną budowlę postawiono na polecenie Filipa Augusta, aby lepiej móc kontrolować odzyskane od Anglików tereny. Ochronę tej niezwykle kosztownej konstrukcji zapewniały Tour des archives na południu oraz Château des Tourelles na północy. Z czasem wszak most zawalił się i tak oprócz zatopionych w wodzie reliktów pozostał właśnie Młyn. Trzeba oczywiście dodać, że historia Vernon nie kończy się tylko na jego średniowiecznych uliczkach. Świadczą o tym min. XVIII-wieczny Château de Bizy czy XIX-wieczny ratusz. Warto więc zajrzeć tu choćby na kilka godzin i to nie tylko przez wzgląd na osobliwą urodę tego miasta. Ale także przez wzgląd na okolicę w której czai się jeszcze więcej wspaniałości!  

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!