Normandia: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Ruiny opactwa w Jumièges

Jednym z częstszych elementów krajobrazu Normandii są rozsiane tu i ówdzie opactwa. Do czołowych przykładów tej grupy obiektów sakralnych zaliczamy min. opactwo Najświętszej Maryi Panny w Jumièges. Dziś to ruina, która pomimo swego stanu jak żywo przywołuje najlepsze czasy tej ziemi. Jej dominantę stanowi okazały romański kościół, konsekrowany 1 lipca 1067 roku w obecności Wilhelma Zdobywcy. Choć trzeba w tym miejscu podkreślić, że sam kompleks swymi korzeniami sięga czasów Chlodwiga, czyli wieku VII. Romańskie odrodzenie przyniosło benedyktynom bogactwa, co odzwierciedlały liczne posiadłości wzdłuż Sekwany, aż po Paryż. A także sławę, wypracowaną nie tylko dzięki patronatowi czołowych rodów Normandii, ale choćby i poprzez zdobione pomarańczowo-czerwonym atramentem manuskrypty.

Opactwo Jumieges – Magiczna Ruina

Ogromne znaczenie tego ośrodka sprowadzało nań równie wielkie tragedie. Największa i ostateczna miała miejsce w związku z Wielką Rewolucją Francuską. Już w maju 1790 roku dokonano tu inwentarza dóbr ruchomych, aby rok później całość wystawiono na sprzedaż. Niestety pierwszy, jak i kolejni właściciele potraktowali budynki opackie wyłącznie jako źródła budulca. Trwający ponad wiek proces jego pozyskiwania zatrzymano dopiero w roku 1946. Misterna odbudowa i oczyszczanie terenu pozwoliły wkrótce na wykopaliska archeologiczne oraz utworzenie muzeum w dawnym Pałacu Opata. Naznaczone ciężką historią miejsce mimo wszystko nadal wygląda spektakularnie. I wprost grzechem byłoby je pominąć – zwłaszcza odwiedzając stolicę regionu.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!