Normandia: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Katedra w Bayeux

Katedra Najświętszej Marii Panny w Bayeux (fr. Cathédrale Notre-Dame de Bayeux) to kolejna ze wspaniałych budowli Wieków Średnich Normandii. Jest niczym plecionka średniowiecznej architektury z której najstarsza część pochodzi z czasów Karolingów. Jej gotycka powłoka natomiast genialnie pokrywa romańską sekcję katedry, która tylko po części ustąpiła miejsca swej następczyni. Do jej wzniesienia przyczynił się biskup Bayeux – Odo, brat Wilhelma Zdobywcy. To właśnie tutaj mieli oni uknuć intrygę, która zachowała się dla potomnych na tak zwanej Tkaninie z Bayeux. Do Wielkiej Rewolucji Francuskiej przechowywano ją w katedrze, aby później zabawiła na salonach u Napoleona. Dziś zaś ma ona swoje własne miejsce – Musée de la Tapisserie de Bayeux.

Katedra w Bayeux i słynna Tkanina

Świątynia olśniewa sporą ilością romańskich reliefów, z romańskiej zresztą nawy głównej, dopasowanej po mistrzowsku do gotyckich kanonów. Oprócz tego warto przyjrzeć się licznym medalionom oraz polichromiom z XIII-XV wieku. W bryle kościoła uwagę przykuwa nie tylko flankowana dwoma masywnymi wieżami fasada, ale także charakterystyczna dla architektury Normandii, oktagonalna latarnia. Jej pięć portali w większości utraciło swoje rzeźby już podczas XVI-wiecznych wojen religijnych. Wszak pośród scen, które przetrwały odnaleźć można Sąd Ostateczny, Ostatnią Wieczerzę czy historię męczeństwa św. Tomasza Becketa.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!