Tajemnice gotyckich katedr: Budowa

Jak wygląda gotycka katedra?3

Pomimo dużej różnorodności stosunkowo łatwo jest zdefiniować ogólny wygląd kościoła biskupiego. We Francji jest to bazylika na planie krzyża łacińskiego, której ramiona tworzą nawę poprzeczną, tak zwany transept. Prawie zawsze zdobi się go różycami. Nawa główna bardzo często flankowana jest przez dwie, a nawet cztery nawy boczne, a te zaś przez wieńce kaplic. Ściany nawy głównej podzielone są (w zależności od fazy gotyku: wczesny, dojrzały i późny) na trzy poziomy: ostrołuki dźwigają galerię z tryforiami nad którymi górują clerestoria

Katedra w Sens – Pierwsza gotycka katedra Francji

Z posadzki wyrastają potężne kolumny. Rozstawione na planie kwadratu lub prostokąta tworzą przęsło, a te zaś składają się na nawy. Każdemu przęsłu odpowiada sklepienie, często krzyżowo-żebrowe w którego centrum znajduje się jego najważniejszy element – zwornik/klucz. Żebra sklepienne dzięki służkom przenoszą ciężar sklepień na podłoże. Chór/prezbiterium świątyni oddzielony jest od reszty korpusu nawą poprzeczną/transeptem. Obiega go ambit/obejście oraz wieniec kaplic spośród których centralna/osiowa poświęcona jest Najświętszej Maryi Pannie. 

Bazylika w L’Epine – Notre-Dame na cierniach

Od zewnątrz całość wspiera system przyporowy, przerzucony przez nawy boczne i przenikający kaplice. To właśnie on sprawia, że tak wysoka budowla z kamienia jest w stanie powstrzymać siłę rozporu, która inaczej wypchnęłaby ściany budowli na zewnątrz. U jej czoła natomiast umieszcza się monumentalną fasadę flankowaną przez dwie potężne wieże. Całości dopełnia zwykle różyca/rozeta w jej centrum, a trójnawowy czy pięcionawowy korpus budynku zwiastują osobne portale.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. katedry, piękne budowle, architektoniczny majstersztyk. W dzisiejszych czasach nie wiem czy w ogóle możliwe do wykonania czy odtworzenia. Dawniejsze cywilizacje miały znacznie większe możliwości, bardziej rozwinięte budownictwo, darmową energię. Owe katedry były mianowicie elektrowniami, generatorami darmowej energii. Energii czerpanej z jonosfery, energii opartej na elektromagnetycznych właściwościach naszej Ziemi. Temat ten jest bardzo niszowy, niewygodny, przemilczany od wieków. Przyjrzyjcie się dokładnie, jest tam mnóstwo zagadek. Pomyślicie, że jestem wariatem. Owszem, jak każdy, który stoi za prawdą w naszym zakłamanym świecie.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!