Tajemnice gotyckich katedr: Budowa

Od czego zaczynała się budowa gotyckiej katedry?7

Zakładając, że nie trzeba było nic wyburzać, tuż po wykopaniu fundamentów pod przyszłą katedrę następowało uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Analiza tej tradycji pozwoliła myślicielom doby romantyzmu na zrozumienie symboliki średniowiecznych budowli. Nieodszyfrowane dotąd wytyczne stały się jasne dzięki studiom liturgii oraz poglądów teologicznych tamtych czasów. Kluczem do rozwiązania tajemnicy średniowiecznych konstruktorów było Pismo Święte. Stąd właśnie pochodzi nazwa samego kamienia i to właśnie on podnosi budowlę do godności budowli sakralnej. 

Katedra w Coutances – Jak Matrioszka

Tuż po wykopaniu fundamentów dokonywano poświecenia kamiennego sześcianu, który układano w narożniku kościoła. Nazwa lapis angularis pochodzi bezpośrednio z Biblii z proroctwa Izajasza (28,16) według którego Bóg powiedział: Ecce ego mittam fundamentis sion lapidem […] angularem […] in fundamento fundamentum. W innym rozumieniu tego fragmentu można wywnioskować, że to sam Jezus Chrystus jest fundamentem na którym powstanie nowa budowla. Po poświęceniu wielkiej dziury zakasano rękawy, by zabrać się do ciężkiej pracy. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. katedry, piękne budowle, architektoniczny majstersztyk. W dzisiejszych czasach nie wiem czy w ogóle możliwe do wykonania czy odtworzenia. Dawniejsze cywilizacje miały znacznie większe możliwości, bardziej rozwinięte budownictwo, darmową energię. Owe katedry były mianowicie elektrowniami, generatorami darmowej energii. Energii czerpanej z jonosfery, energii opartej na elektromagnetycznych właściwościach naszej Ziemi. Temat ten jest bardzo niszowy, niewygodny, przemilczany od wieków. Przyjrzyjcie się dokładnie, jest tam mnóstwo zagadek. Pomyślicie, że jestem wariatem. Owszem, jak każdy, który stoi za prawdą w naszym zakłamanym świecie.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!