Niemcy

Hanower – Stolica Dolnej Saksonii

Hanower (niem. Hannover) to stolica kraju związkowego Dolna Saksonia w północnych Niemczech. Dziś to prężnie rozwijające się miasto słynące z ciasteczek Leibniza, jednak jego historia niewiele ma ze słodyczy. Aż 2/3 Hanoweru zniszczono podczas wojennej zawieruchy, wszak nie oznacza to, że nie ma tu czego zwiedzać. Wręcz odwrotnie, jest tu całkiem sporo ciekawych miejscówek. Sami zobaczcie!

10 sakralnych klejnotów Dolnej Saksonii

Hanower przez wieki

Hanower, jak każde wielowiekowe miasto ma historię pełną wzlotów i upadków. Jego założenie datowane jest na rok 1241, kiedy to cesarz Otto I Dziecię nadał istniejącej tu osadzie statut miasta. Do rozrostu przyczyniło się wstąpienie w szeregi Hanzy, dzięki czemu wzniesiono tu wiele charakterystycznych dla związku budowli, wraz z potężnymi obwarowaniami. Od 1636 roku Hanower stał się miejscem rezydowania Welfów, co wpłynęło na kolejny boom gospodarczy i oczywiście na prestiż miasta.

Ten wzrósł jeszcze bardziej, gdy w 1815 roku Hanower wybrano na stolicę królestwa Hanoweru. W 1866 roku koronę jednak przyłączono do Prus, powodując trwający do połowy XIX wieku, zastój. Dopiero w II połowie miasto otrząsnęło się z pęt Prus, aby przeżyć kolejną złotą erę. Ostatnią przed wielkimi zniszczeniami, które nadejść miały w kolejnym wieku. 

Co warto zobaczyć w Hanowerze?

Nie da się ukryć, że podczas II wojny światowej Hanower niemal zmieciono z powierzchni ziemi. Zniszczenia tutejszej starówki oszacowano na 90%, ale wcale nie oznacza to, że dziś miasto pozbawione jest ciekawych i zabytkowych miejsc. Otóż po wojnie z wielką pieczołowitością odbudowano najważniejsze monumenty, które choć świecą dawnym blaskiem, upamiętniają też niejako deszcze bomb, które do 1945 roku pogrążyły Hanower w chaosie. Tak więc co warto zobaczyć w Hanowerze? Oto kilka propozycji:

Brunszwik – Lwy i gotyk

Nowy Ratusz

Flagowym punktem turystycznym w Hanowerze jest Nowy Ratusz (niem. Neue Rathaus in Hannover). Opiewająca na 10 milionów marek niemieckich inwestycja zakończyła się w roku 1913. Od tego czasu imponujący gmach służył miastu, a dziś służy także i turystom. W jego salach można bowiem zobaczyć aż cztery ogromne modele Hanoweru z różnych epok czy podziwiać jego panoramę z punktu widokowego na kopule. Roztaczający się dookoła Maschpark dodaje ratuszowi niespotykanego czaru, więc spacer jego alejkami jest jak najbardziej wskazany.

Halle an der Saale – Pięć wież, Händel i ciała niebieskie

Ogrody Królewskie 

Maschpark choć uroczy, to zaledwie preludium terenów zielonych stolicy Dolnej Saksonii. Jeśli uwielbiacie spacery lub aktywność na świeżym powietrzu, to z pewnością nie ma tu lepszego miejsca niż Ogrody Królewskie (niem. Herrenhäusen Gärten). XVII-wieczne ogrody zlokalizowane są na 136 hektarach terenu w północnej części miasta. Całość podzielono na cztery działki tematyczne: Großer Garten, Welfengarten, Berggarten i Georgengarten. Każda z nich jest wyjątkowa, a poza zielenią znajdują się tu także Pałac Herrenhäusen oraz Pałac Welfów, więc jeśli zamierzacie się tu wybrać, warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu.

Uniwersytet hanowerski

Będąc przy ogrodach warto wspomnieć, że w jednym z nich – w Welfengarten, czyli w Ogrodzie Welfów znajduje się siedziba główna Uniwersytetu Gotfryda Wilhelma Leibniza (niem. Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover). Neogotycki gmach powstał w II połowie XIX wieku jako letnia rezydencja rodziny królewskiej. Jerzy V chciał tym samym zaznaczyć obecność Welfów w Hanowerze, jednak aneksja jego królestwa do Prus przekreśliła wielkie plany. Niemniej jednak, już w dziesięć lat później budynek wykorzystano na cele Królewskiego Instytutu Technicznego, dzisiejszego uniwersytetu. Jego patronem jest niemiecki Da Vinci, któremu zawdzięczamy rachunek różniczkowy, pojęcie i symbol całki czy uniwersytecki system katalogowy.

Pałac w Schwerinie – Niemiecki Chambord

Marktkirche 

Kościół na Rynku to XIV-wieczna świątynia położona w sercu miasta, czyli na hanowerskiej starówce. Powstała ona w miejscu romańskiego kościółka, który wraz z rozwojem handlu znalazł się pod wpływem tutejszych kupców. Ich aspiracją było wzniesienie dużo większego i, przede wszystkim wyższego budynku. Nie do końca jednak udało się plan ten wykonać, chociaż mimo to Marktkirche wciąż wygląda imponująco. Podczas II wojny światowej bomby zniszczyły jego sklepienia, aczkolwiek udało się uratować gotycką skorupkę. Tuż obok niego postawiono figurę Marcina Lutra na pamiątkę Reformacji, która dotarła do Hanoweru w 1533 roku.

Luneburg – Mała Lubeka

W pobliżu kościoła św. Jerzego i św. Jakuba znajduje się jeszcze jeden średniowieczny skarb – ratusz. Razem ze wspomnianym kościołem są najdalej wysuniętymi na południe przedstawicielami gotyku ceglanego w Niemczech. Budowla o mały włos nie została rozebrana w XIX wieku od czego ocaliły ją skuteczne protesty mieszkańców. Romantyczną odbudową zrujnowanego już wtedy budynku zajął się Konrad Wilhelm Hase – ten sam, którego król zatrudnił przy budowie zamku Marienburg. 

Holzmarkt

Bez wątpienia Holzmarkt to jedno z najładniejszych miejsc w Hanowerze. Rynek ten swą nazwę uzyskał dzięki sprzedawanemu tu dawniej drewnu (niem. holz), transportowanemu stąd głównie drogą rzeczną. Dziś w jego centrum znajduje się piękna fontanna XIX-wiecznego przedsiębiorcy Oscara Wintera. Gdzieś pośród koronkowych splotów znajduje się tu żelazny pierścień, który podobno przynosi szczęście. Tylko czy aby tak łatwo jest go odnaleźć? Niełatwo, ale domu Gotfryda Wilhelma Leibniza na pewno nie da się przeoczyć. Właściwie jest to kopia całkowicie zniszczonego w 1943 roku budynku, niemniej jej renesansowy szczyt oraz misterne zdobienia dopełniają czaru tego miejsca. Czaru, który roztaczają głównie fachwerkowe budynki.

Muzea w Hanowerze

Warto wiedzieć, że przy Holzmarkt znajduje się również Muzeum Historyczne (niem. Historisches Museum Hannover). Prezentowana tu ekspozycja skupiona jest na historii miasta, zwłaszcza tej po II wojnie światowej. Warto tu zajrzeć, jeśli chcemy się dowiedzieć jak przebiegała odbudowa Hanoweru. Wstęp jest bezpłatny. Pośród istotnych tego typu miejsc wymienić trzeba również Muzeum Augusta Kestnera (niem. Museum August Kestner).

Katedra w Bremie – Północny bastion katolicyzmu

Należące do prywatnej kolekcji XIX-wiecznego dyplomaty artefakty tworzą jedną z najważniejszych kolekcji sztuki antycznej i średniowiecznej w Niemczech. Najważniejszym spośród wszystkich jest jednak Muzeum Dolnej Saksonii (niem. Niedersächsisches Landesmuseum Hannover). Zlokalizowany w pobliżu Nowego Ratusza skrywa kolekcję obrazów i rzeźb od średniowiecza aż po XX wiek, a także eksponaty z dziedziny etnologii, archeologii czy historii naturalnej. 

Rzeźby i pomniki

To co w Hanowerze podobało nam się chyba najbardziej, oprócz Nowego Ratusza, to wszechobecne rzeźby i pomniki. Nie ma tu zastraszającej liczby zabytków, ale małych dzieł sztuki możemy spodziewać się na każdym kroku. Urzekające są rzeźby Gęsiareczki z Steintorplatz, rzeźba łucznika z Trammplatz czy też rzeźby największych poetów, zdobiące fasadę hanowerskiej opery. Pośród całego zbioru wspaniałości jest też genialny pomnik upamiętniający sprzeciw profesorów Getygi wobec poczynań nowego króla Ernesta Augusta – tak zwaną Getyndzką Siódemkę (niem. Göttinger Sieben) z Placu Waterloo. 

Magdeburg – Kolebka niemieckiego romanizmu

Inne ciekawe miejsca

Jak łatwo się domyślić w Hanowerze jest jeszcze cała masa zabytków wartych uwagi. Wspomnieć trzeba tu więc także o Ballhofplatz z fachwerkowymi kamieniczkami i pobliski Kreuzkirche – najstarszym z hanowerskich kościołów. Warto też zobaczyć swoisty pomnik niszczycielskich działań II wojny światowej w postaci kościoła św. Idziego (niem. Aegidienkirche). Interesujące są również XIX-wieczne gmachy stacji kolejowej oraz opery. Dobrą opcją dla podróżujących z dziećmi może być też ZOO czy kolejny obiekt w którym zakochają się nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Zamek Marienburg

W pobliżu Hanoweru bowiem położona jest najpiękniejsza rezydencja Welfów – XIX-wieczny zamek Marienburg. Więcej o nim dowiecie się we wpisie poniżej. Zajrzyjcie tam, naprawdę warto! 

Na zakończenie

Trzeba przyznać, że Hanower to nietuzinkowy kierunek podróży. Jednak pomimo dość nowoczesnego wyglądu miasto ma całkiem sporo zabytkowych miejsc, dzięki którym dawny czar wciąż jest tu jeszcze obecny. Dodatkowo już sam Nowy Ratusz czy Ogrody Królewskie są czymś absolutnie niesamowitym, czymś co warto zobaczyć mimo wszystko. A gdy jeszcze do tego dodamy piękny zamek Marienburg… sami wiecie co robić! Z naszej strony życzyć Wam możemy kolejnej niezapomnianej podróży i wielu fantastycznych wspomnień. ;) 

Samochodem do Niemiec – Dolna Saksonia

Lektura:

Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Polecam to miasto, warto się wybrać. Odwiedzam często to miasto z uwagi, iż mieszka tam moja rodzina.

  2. Kwintesencja zawarta, do tego odrobina nowości. Ciekawie i jak zwykle to oczko do zdjęć oddały Hannover chyba lepiej niż go widzę. Zgadzam się że do ogrodów wybrać się warto i trzeba sobie dużo czasu przygotować a Nowego Ratusza chyba nie można w ogóle pominąć będąc w Hannoverze.

    1. Dzięki! Chociaż pewnie z perspektywy mieszkanki Hanoweru wygląda to zupełnie inaczej. Starałem się uwiecznić jednak to, co Hanower ma najlepsze. A nie to, czego sam nie chciałbym oglądać. Takie miejsca ma niestety każde miasto. ;)

Back to top button
error: Zawartość chroniona!