Kaplica czaszek w Kutnej Horze – Danse Macabre

kaplica czaszek w kutnej horze

Na przedmieściach Kutnej Hory, która leży około 65 kilometrów od Pragi, znajduje się mała, niepozorna kapliczka. Jest to pozostałość po rozległych zabudowaniach klasztornych w Sedlcu z czasów gorączki srebra w XIII wieku. Niesamowicie bogaty klasztor cystersów do którego należała większość kopalni prężnie rozbudowywał swe włości. Z upływem dziesięcioleci jednak popadł w długi spowodowane w większości niewypłacalnością czeskich władców, którzy chętnie zaciągali u nich pożyczki na bajońskie kwoty. Pozostałości po okazałym konwencie to kościół Maryi Panny oraz właśnie kaplica wszystkich świętych i jej przerażające ossuarium – kaplica czaszek w Kutnej Horze.

Mówi się, że w 1278 roku opat Jędrzej, który uczestniczył w poselstwie króla, Przemysła Otokara II do Jerozolimy, przywiózł garść ziemi z Grobu Pańskiego i rozsypał ją na miejscowym cmentarzu. Tak oto skromna, morawska ziemia stała się namiastką ziemi świętej, która jak domyślić się możemy, była upragnionym miejscem spoczynku klas wyższych. Chowano na nim nie tylko Czechów ale również Belgów, Bawarczyków czy także Polaków. Wkrótce, można by rzec, że ziemie elitarnego cmentarza użyźniały już nie tylko ciała ważnych person, ale także ofiary dżumy czy ofiary średniowiecznych wojen husyckich. 

Wojny Husyckie

Husytyzm był ruchem religijno-politycznym zapoczątkowanym przez czeskiego duchownego Jana Husa, prekursora reformacji. Wspomnieć należy, że człowiek ów przyczynił się do rozkwitu ortografii czeskiej, a jego twórczość literacka stała się również wzorcem dla literatury pisanej w języku polskim. Doktryna głoszona przez husytów skierowana była przeciwko władzy politycznej głowy kościoła, ustrojowi feudalnemu oraz zależności Czech od Niemiec. Husyci wnosili również o odrzucenie pewnych dogmatów i uproszczenie religijnych obrzędów. Poparcie arystokracji Jan Hus zaskarbił sobie krytykując zbytek kościelny, jednak było ono niczym w walce z potężnym wrogiem jakim był kościół.

Podważenie konieczności posłuszeństwa urzędnikom kościelnym i potępienie rozpasania wśród księży powiodło go w końcu na ruszt. Na obrady szesnastego soboru zorganizowanego przez antypapieża ściągnięto ogromną ilość biskupów, arcybiskupów, książąt, książątek, hrabiów, baronów oraz rzecz jasna watahę 700 prostytutek, bynajmniej nie po to żeby gorliwie się modlić. 6 lipca 1415 roku, na mocy żarliwych narad w Konstancji, zaproszony nań Jan zginął w płomieniach jako bohater narodu czeskiego. Cóż, twórca myśli powiększył faktycznie grono aniołów, ale jego idee zostały tu, na ziemi. Zapewne to właśnie jego działalność sto lat później stała się bodźcem do wystąpień Marcina Lutra, jednak zanim to…

W 1419 roku zwolennicy husytyzmu zapoczątkowali w Pradze rewoltę, która bardzo szybko odbiła się echem w całym kraju. Grabiono dobra kościelne oraz niemieckie, przejmowano świątynie i usuwano z nich urzędników kościelnych. Po śmierci króla Czech, Wacława IV Czesi odmówili prawa do tronu jego bratu, Zygmuntowi Luksemburskiemu – królowi Niemiec i Węgier. Tak oto w odwecie rozpoczęły się krwawe wyprawy, które dzięki papieżowi Marcinowi V zdobyły status krucjat. W międzyczasie husyci ofiarowali koronę Czech Władysławowi Jagielle. Ten jednak odrzucił możliwość panowania krajem sprzeniewierzającym się kościołowi. 

Po stoczeniu prawie 40 krwawych bitew nadszedł rozejm. Wiele ofiar pogrzebano właśnie na cmentarzu klasztornym, który po wojnach sukcesywnie likwidowano. Z powodu braku miejsca dla nowych ciał, szacuje się, że wykopano kości należące do około 40 tysięcy ludzi, aby zrobić miejsce kolejnym petentom. W 1511 roku zostały ułożone w piramidy przez jednego z mnichów. W 1870 roku zaś zapadła decyzja o uporządkowaniu kości, a zlecono to rzeźbiarzowi Františkowi Rintowi, którego dzieła podziwiamy do dziś.

Kaplica czaszek w Kutnej Horze

Wejście do kaplicy to jak przekraczanie bram do innego wymiaru. Od razu dobiega nas chłodne i nieprzyjemne powietrze, które stawia włosy na baczność. Chrystogram czy kielichy stworzone z resztek ludzkich są przedsmakiem tego co znajdziemy na dole. Po środku kaplicy stoją cztery piramidki z czaszkami nad którymi górują aniołki. Nad nimi zaś rozpościera się okazały żyrandol z dyndających piszczeli i czaszek. Po bokach natomiast usypano 4 ogromne kopce, które sięgają niemalże sufitu, a przy nim ciągną się nieskończone pętle z czaszek i kości w towarzystwie okazałych pajęczyn i zniszczonego sufitu.

Makabryczne dzieło punkt kulminacyjny ma po lewo wejścia. To właśnie tam wisi herb rodu Schwarzenberg w całości zrobiony z dostępnego materiału, a w nim ptak dziobiący głowę Maura. Mroczny klimat sprzyja kontemplacji nad przemijającym życiem i równości nas wszystkich wobec śmierci. Może nie wszyscy skończymy jako zastawa czy żyrandol, ale wszyscy umrzemy! To pewne. Rozmyślasz tak sobie i podziwiasz dopóki po schodach nie zbiega hołota, która wrzeszczy, krzyczy i piszczy robiąc selfie z czaszkami, zdjęcia z flashem. Macki opadają i w tym momencie już nie wiesz co bardziej szokuje… 

Wstęp do Ossuarium to koszt 90 CZK, czyli nieco ponad 13 złotych, zniżkowy 60 CZK.

Kaplica otwarta jest codziennie w sezonie letnim od 8 do 18, poza sezonem od 9 do 16. W niedzielę od 9 do 18, a w marcu i październiku od 9 do 17. 

Źródła:

Powiązane wpisy:

15 komentarzyZostaw komentarz

Odpowiedz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone gwiazdką.*