Beauvais – Bliżej Boga

Katedra św. Piotra w Beauvais (fr. Cathédrale Saint-Pierre de Beauvais); Hauts-de-France, Francja.

Beauvais większość z nas kojarzy wyłącznie z portem lotniczym Beauvais-Tillé. Dla wielu stanowi ono punkt przesiadkowy do Paryża, a szkoda. Wielka szkoda! Chociaż faktycznie miasto w żaden sposób nie może konkurować ze stolicą, warto poświęcić mu chwilę nim ruszymy w głąb Francji. Głównie przez wzgląd na jedną z pierwszych gotyckich katedr, której budowa przesunęła dotychczasowe granice wysokości. Sięganie niebios, by być bliżej Boga miało jednak swoją cenę.

Paryż na weekend.

Katedra św. Piotra w Beauvais

Najważniejszą więc budowlą i punktem flagowym jest wspomniana już katedra pod wezwaniem świętego Piotra (fr. Cathédrale Saint-Pierre de Beauvais). XIII-wieczna budowla słynie w świecie z najwyższego, bo aż 48-metrowego sklepienia. Zwykło się ją określać gotycką wieżą Babel, bowiem aspiracje średniowiecznych konstruktorów miały wynieść ją na prawdziwe wyżyny budownictwa. Niestety liczne katastrofy weryfikowały ich zapędy, skutecznie opóźniając jej ukończenie. Aż do XVI wieku, kiedy to prace nad nią ostatecznie wstrzymano. Tuż za nawą poprzeczną powstała prowizoryczna ścianką, która znajduje się tu do dziś.

Gdyby ją ukończono przypuszczalnie była by jedną z największych, o ile nie największą katedrą gotycką. Może się jednak pochwalić pobitym rekordem wysokości, ale ceną tego jest wisząca nad nią groźba zawalenia się. Wewnątrz pozbawionej korpusu nawowego (!) budowli zamontowano drewniane i stalowe kratownice. Na zewnątrz natomiast, okalający prezbiterium system przyporowy spięto żelazem. Wszystko to, aby jak najdłużej utrzymać nadszarpniętą zębem czasu i przeciwności losu katedrę.

Katedra w Orleanie – Nie całkiem gotycka.

Cóż, być może to właśnie ostatni gwizdek, by zobaczyć na własne oczy tę wspaniałą budowlę! Wstęp do świątyni jest zupełnie darmowy, ale warto pamiętać, że nasze cołaska idzie na utrzymanie obiektu. A ten, jak można się domyślić potrzebuje ogromnych nakładów finansowych, więc każdy grosz będzie miał znaczenie. Dodatkowo też, warto wiedzieć, że w letnie wieczory na fasadzie północnej katedry organizowany jest niezwykły pokaz świetlny. Kolejny powód, aby zajrzeć do Beauvais pomiędzy czerwcem i wrześniem.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat historii i konstrukcji katedry w Beauvais, koniecznie zajrzyjcie do wpisu poniżej:

Zegar astronomiczny

Zegar astronomiczny (fr. Horloge astronomique de Beauvais) jest najważniejszym elementem wyposażenia katedry św. Piotra w Beauvais. 12-metrowy mechanizm skonstruowano w II połowie XIX wieku, pomiędzy rokiem 1865 a 1868. Na zlecenie biskupa Beauvais wykonał go francuski zegarmistrz Auguste-Lucien Vérité. Zaprojektowany przez niego zegar posiada około 90 000 mechanicznych części wykonanych z mosiądzu i stali! Znajdziemy na nim 52 tarcze, które dostarczą nam między innymi informacji na temat cyklu słonecznego, przesilenia czy faz księżyca. 

10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame.

To jakże zmyślne i skomplikowane dzieło zwieńczone zostało 68 automatami ożywiającymi postacie biblijne, które umieszczono u jego szczytu. Tuż obok niego znajduje się inny zegar, datowany na wiek XIV. Jest to jeden z najstarszych czasomierzy na świecie (!) i pomimo tego, że był wielokrotnie restaurowany, większość mechanizmów jest tu oryginalna. Zdobiąca go polichromia datowana jest z kolei na wiek XV.

Kościół św. Szczepana

Będąc w Beauvais nie można też pominąć kościoła św. Szczepana (fr. Église Saint-Étienne). Świątynia z pewnością nie jest aż tak spektakularna jak katedra, niemniej jednak warto. Dlaczego? Wznoszona od XII wieku przez cztery kolejne stulecia bryła przejawia bowiem elementy zarówno stylu romańskiego, jak i gotyckiego. Pomimo tego, że nie jest ona żadnym majstersztykiem, jest dziś jednym z najważniejszych obiektów romańskich na północ od Paryża. Jest także jednym z najstarszych kościołów we Francji, które zaprojektowano z pionierskim sklepieniem krzyżowo-żebrowym (nie wliczając tu Normandii). 

Troyes – Drewniana makieta.

Pomimo zawirowań i wojen w jego wnętrzu zachowała się cała masa cennych artefaktów z różnych epok – rzeźby, obrazy czy wspaniałe witraże. Zwłaszcza zbiór tych ostatnich jest tu wyjątkowo cenny, bo całkiem spora część datowana jest na wiek XVI. Ich autorami jest rodzina tutejszych witrażystów – Le Prince. Pośród dzieł możemy podziwiać sceny z życia Najświętszej Marii Panny oraz Jezusa Chrystusa, Sądu Ostatecznego, Drzewo Jessego oraz kilka innych. Po północnej stronie kościoła urządzono interesujący ogród średniowieczny, dodający mu uroku.

Gotyk na dotyk

Gotyk w Beauvais da się poczuć właściwie na każdym kroku. Abstrahując od fakty, że ogromną katedrę widać niemal z każdego punktu w mieście, to raz po raz przewijają się wielowiekowe obiekty. Fakt jest o tyle istotny, że Beauvais podczas II wojny światowej zostało niemal zmiecione z powierzchni ziemi. To, co się ostało więc jest przez to jeszcze bardziej wyjątkowe. Śladem po tych działaniach jest choćby fragment kolegiaty St. Barthélemy z 1037 roku. Co prawda, przed wojną budynek przeznaczono na mieszkania, niemniej urywek gotyckiego chóru z przełomu XIII i XIV wieku to dziś jedyny ślad po jego istnieniu. 

Katedra w Amiens – Gotycki Partenon.

Podobnie rzecz ma się z domkami z szachulca. Nie można Beauvais przyrównać do Rouen czy Troyes, jednak tutejsze budyneczki też mają swój klimat. Najpiękniejszym chyba jego wyrazem jest ten, znajdujący się tuż obok katedry. Malutka konstrukcja w porównaniu z ogromem świątyni nie pozwala nam mieć wątpliwości do poczucia majestatu jakie katedra wywoływała w ludziach ówczesnego świata. To naprawdę coś niesamowitego! XV-wieczny domek jest najstarszym tego typu obiektem w mieście, a jego zadaniem jest pokazanie światu jak pięknie Beauvais wyglądało przed wojną. „Zadaniem”, bo został tu przeniesiony z zupełnie innego miejsca.

Rouen – Joanna D’Arc, Monet i domki z szachulca.

Rzecz jasna, to nie jedyny przykład drewnianej architektury. Wystarczy zapuścić się nieco dalej, aby dotrzeć do uliczek, które przeniosą Was do Wieków Średnich. Ciekawe czy uda Wam się je odnaleźć. :) Spragnieni pięknej architektury i wiedzy o historii tego miejsca mogą udać się do Muzea Departamentu L’Oise (fr. MUDO). Znajduje się on w renesansowym pałacyku tuż naprzeciwko katedry, więc nie sposób nie zauważyć zjawiskowej bramy, która doń prowadzi. W latach świetności, czyli w XII wieku był to pałac biskupa. Potężna brama zaś chroniła go przed wieśniakami, którzy w XV wieku mieli go już serdecznie dość. 

Tak wygląda przedsmak tego, co czeka Was na miejscu. Miejmy nadzieję, że teraz już Beauvais nie będzie dla Was wyłącznie punktem przesiadkowym do stolicy, ale i również celem. Interesującym celem, który wart będzie tego jednego euracza na bilet z lotniska do centrum. ;) 

Lektura:

Powiązane wpisy

18 komentarzyZostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie wyświetlony. Wymagane pola zostały oznaczone *