10 sakralnych klejnotów Warmii

Dobre Miasto

Imponująca wieża bazyliki Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych całkowicie zdominowała panoramę Dobrego Miasta. Jej bryła jest niewątpliwie esencją warmińskich kościołów, wyróżniających się mnogością blend oraz szczytami schodkowymi. Ten tutaj, wraz z zabudowaniami kapituły powstał w XIV wieku, wieku genialnych budowli z czerwonej palonej cegły. W jego murach zachowało się wszak niewiele artefaktów, zgodnych z epoką w której go wzniesiono. Między nimi jest jednak wspaniały Tryptyk Mariacki z lat 30 XV stulecia. Oprócz bazyliki, charakterystyczna w panoramie miasta jest także Wieża Bociania. Jak widać nawet ptakom przypadł do gustu czerwonokrwisty budulec.

Kolegiata Mariacka w Stargardzie – Majstersztyk gotyku ceglanego w Polsce

Warto wiedzieć, że tak jak wiele miast w rejonie, tak i Dobre Miasto dołączyło do zacnego grona Cittaslow, czyli stowarzyszenia miasteczek o dobrej jakości życia. Tak zwane „miasta spod znaku ślimaka” dbają o spokój swoich mieszkańców, idący w parze ze zrównoważonym rozwojem. (Na tej liście Cittaslow reprezentują również Barczewo, Orneta, Reszel oraz Lidzbark Warmiński).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Polecam Kalwarię Warmińską w Głotowie- niedaleko od Dobrego Miasta a jest wyjątkowa w skali kraju.
    Wszyscy kojarzą Licheń czy Wambierzyce ale ta pamięta czasy samodzielności Warmii jako Księstwa Biskupów Warminskich- lenna Polski.
    Polecam kościoły w Ełdytach Wielkich i Różynce, Jesionowie…
    Kapliczki na szlakach miejsc pielgrzymkowych- do Św Lipki, Krosna, Chwalęcic.
    Ksztalt Warmii- nietypowy- porównywany jest do leżącego baranka- symbolu Warmii.
    Granicą jest Pasłęka i Zalew wiślany.

  2. Do spisu dodał bym Pasłęk, jest tu piękny kościół, zamek krzyżacki, koło miasta znajduje się kanał Elbląski z pochylniami do przewozu statków na kołach.

    1. Dzięki za uzupełnienie :) Nie miałem jeszcze okazji zawitać w Pasłęku, ale na pewno to uczynię! Miasteczko wygląda uroczo! Kanał Elbląski marzy mi się od dawna. Pozdrawiam!

  3. Mało kto w Polsce wie na jakim obszarze rozciąga się Warmia. Kształt ma dość zaskakujący. Zabrakło informacji o początkach budowy wymienionych kościołów. Np ten z Lidzbarka Warmińskiego zaczął być budowany kilkadziesiąt lat przed bitwą pod Grunwaldem , coś koło 1370 roku. Ciekawy w środku (cały czas restaurowany) jest kościół w Jezioranach . Renowacja samej ambony to koszt około 250 tys zł.

  4. Ruiny pałaców i dworów, np.w Słobitach, Gładyszach. Jest ich mnóstwo.

    1. O dzięki! :) Słobity wyglądają dość ciekawie! Chętnie zobaczę na żywo. Pewnie, że jest mnóstwo, ale zazwyczaj takie miejsca są zupełnie pomijane. Warmia więc kojarzy się bardziej z… Mazurami. A szkoda! Wielka szkoda.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!