10 sakralnych klejnotów Warmii

Lidzbark Warmiński

Stolica dawnej Warmii nie bez powodu kojarzy się z imponującym zamkiem biskupów warmińskich. Obiekt ten jest zresztą jednym z najważniejszych z punktów na szlaku zamków gotyckich przez wzgląd na swą historię, sztukę i oczywiście architekturę. Warto jednak pamiętać również o kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła, który swoim stylem nawiązuje do biskupiej rezydencji, tworząc jedno z najpiękniejszych założeń gotyckich w kraju. Początkowa forma, którą przyjęto przypominała świątynię z Ornety lub Fromborka, ale wraz z rozwojem ekonomicznym miasta wzniesiono majestatyczną wieżę. Losy kolegiaty naszpikowane są całą gamą nieszczęść, co w widocznym stopniu odbiło się w jej bryle oraz wyposażeniu. Królujący tu neogotyk z domieszką baroku zdobi wnętrze gotyckich murów. Tych samych, które gdyby mogły, z pewnością przybliżyłyby nam sylwetki Kopernika, Dantyszka czy Krasickiego.

Katedra w Kwidzynie – Nad grobem mistrzów potępionych
Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

 1. Polecam Kalwarię Warmińską w Głotowie- niedaleko od Dobrego Miasta a jest wyjątkowa w skali kraju.
  Wszyscy kojarzą Licheń czy Wambierzyce ale ta pamięta czasy samodzielności Warmii jako Księstwa Biskupów Warminskich- lenna Polski.
  Polecam kościoły w Ełdytach Wielkich i Różynce, Jesionowie…
  Kapliczki na szlakach miejsc pielgrzymkowych- do Św Lipki, Krosna, Chwalęcic.
  Ksztalt Warmii- nietypowy- porównywany jest do leżącego baranka- symbolu Warmii.
  Granicą jest Pasłęka i Zalew wiślany.

 2. Do spisu dodał bym Pasłęk, jest tu piękny kościół, zamek krzyżacki, koło miasta znajduje się kanał Elbląski z pochylniami do przewozu statków na kołach.

  1. Dzięki za uzupełnienie :) Nie miałem jeszcze okazji zawitać w Pasłęku, ale na pewno to uczynię! Miasteczko wygląda uroczo! Kanał Elbląski marzy mi się od dawna. Pozdrawiam!

 3. Mało kto w Polsce wie na jakim obszarze rozciąga się Warmia. Kształt ma dość zaskakujący. Zabrakło informacji o początkach budowy wymienionych kościołów. Np ten z Lidzbarka Warmińskiego zaczął być budowany kilkadziesiąt lat przed bitwą pod Grunwaldem , coś koło 1370 roku. Ciekawy w środku (cały czas restaurowany) jest kościół w Jezioranach . Renowacja samej ambony to koszt około 250 tys zł.

 4. Ruiny pałaców i dworów, np.w Słobitach, Gładyszach. Jest ich mnóstwo.

  1. O dzięki! :) Słobity wyglądają dość ciekawie! Chętnie zobaczę na żywo. Pewnie, że jest mnóstwo, ale zazwyczaj takie miejsca są zupełnie pomijane. Warmia więc kojarzy się bardziej z… Mazurami. A szkoda! Wielka szkoda.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!