10 sakralnych klejnotów Warmii

Olsztyn

Katedra św. Jakuba w Olsztynie to prawdziwa wisienka na torcie, gdzie bogata architektura świątyni kontrastuje z wyposażeniem. Ze względu na swoje przewrotne dzieje i przebudowy, w jej wnętrzu zachowało się niewiele leciwych artefaktów, jak na przykład gotyckie tabernakulum czy renesansowy tryptyk. Reszta spłonęła zimą 1807 roku, kiedy to Francuzi zamknęli w kościele półtora tysiąca jeńców rosyjskich. Aby oprzeć się ostrym mrozom spalili oni wszystko, co nadawało się do spalenia. Uwagę przykuwa tu głowa jelenia z nawy głównej, z którym związana jest legenda pewnego polowania. Poza tym, jeden z ołtarzy przedstawia wizerunki rzadko przedstawianych świętych – Katarzynę Szwedzką oraz Kanuta Duńskiego.

Katedra w Kamieniu Pomorskim i zaczarowany ogród

Olsztyn jest jednym z tych miast w których odnajdziemy więcej interesujących obiektów. Pośród nich na pewno warto udać się na związany z Kopernikiem, zamek kapituły warmińskiej z II połowy XIV wieku, Stary Ratusz z XVI wieku czy Bramę Wysoką z wieku XIV.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Polecam Kalwarię Warmińską w Głotowie- niedaleko od Dobrego Miasta a jest wyjątkowa w skali kraju.
    Wszyscy kojarzą Licheń czy Wambierzyce ale ta pamięta czasy samodzielności Warmii jako Księstwa Biskupów Warminskich- lenna Polski.
    Polecam kościoły w Ełdytach Wielkich i Różynce, Jesionowie…
    Kapliczki na szlakach miejsc pielgrzymkowych- do Św Lipki, Krosna, Chwalęcic.
    Ksztalt Warmii- nietypowy- porównywany jest do leżącego baranka- symbolu Warmii.
    Granicą jest Pasłęka i Zalew wiślany.

  2. Do spisu dodał bym Pasłęk, jest tu piękny kościół, zamek krzyżacki, koło miasta znajduje się kanał Elbląski z pochylniami do przewozu statków na kołach.

    1. Dzięki za uzupełnienie :) Nie miałem jeszcze okazji zawitać w Pasłęku, ale na pewno to uczynię! Miasteczko wygląda uroczo! Kanał Elbląski marzy mi się od dawna. Pozdrawiam!

  3. Mało kto w Polsce wie na jakim obszarze rozciąga się Warmia. Kształt ma dość zaskakujący. Zabrakło informacji o początkach budowy wymienionych kościołów. Np ten z Lidzbarka Warmińskiego zaczął być budowany kilkadziesiąt lat przed bitwą pod Grunwaldem , coś koło 1370 roku. Ciekawy w środku (cały czas restaurowany) jest kościół w Jezioranach . Renowacja samej ambony to koszt około 250 tys zł.

  4. Ruiny pałaców i dworów, np.w Słobitach, Gładyszach. Jest ich mnóstwo.

    1. O dzięki! :) Słobity wyglądają dość ciekawie! Chętnie zobaczę na żywo. Pewnie, że jest mnóstwo, ale zazwyczaj takie miejsca są zupełnie pomijane. Warmia więc kojarzy się bardziej z… Mazurami. A szkoda! Wielka szkoda.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!