10 sakralnych klejnotów Warmii

Orneta

Kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty jest najważniejszym zabytkiem Ornety, ale też wraz z katedrą we Fromborku należy do najstarszych kościołów Warmii. Zbudowany w okresie czerwonej cegły skrywa w swym wnętrzu wiele wspaniałych, gotyckich polichromii z których najstarszą jest ta, przedstawiająca koronację Najświętszej Maryi Panny. Tutaj, chyba bardziej niż w którymkolwiek z przedstawionych na liście miejsc, poczuć można prawdziwego ducha gotyku. Bryła tej świątyni zdecydowanie odstaje od innych, choćby poprzez włączenie wieży do korpusu głównego. Dekoracja w postaci sterczyn natomiast podkreśla nieprzeciętność kościoła. Dodatkowo, jego ściany zewnętrzne zdobi interesujący, ceglany fryz z płaskorzeźbami głów kobiet i mężczyzn.

Zamek w Malborku – Stolica Państwa zakonu krzyżackiego

Uwagę w Ornecie przykuwa też ratusz miejski, położony zaledwie kilka kroków od kościoła świętych Janów. W jego sygnaturce znajduje się najstarszy w regionie, średniowieczny dzwon.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

 1. Polecam Kalwarię Warmińską w Głotowie- niedaleko od Dobrego Miasta a jest wyjątkowa w skali kraju.
  Wszyscy kojarzą Licheń czy Wambierzyce ale ta pamięta czasy samodzielności Warmii jako Księstwa Biskupów Warminskich- lenna Polski.
  Polecam kościoły w Ełdytach Wielkich i Różynce, Jesionowie…
  Kapliczki na szlakach miejsc pielgrzymkowych- do Św Lipki, Krosna, Chwalęcic.
  Ksztalt Warmii- nietypowy- porównywany jest do leżącego baranka- symbolu Warmii.
  Granicą jest Pasłęka i Zalew wiślany.

 2. Do spisu dodał bym Pasłęk, jest tu piękny kościół, zamek krzyżacki, koło miasta znajduje się kanał Elbląski z pochylniami do przewozu statków na kołach.

  1. Dzięki za uzupełnienie :) Nie miałem jeszcze okazji zawitać w Pasłęku, ale na pewno to uczynię! Miasteczko wygląda uroczo! Kanał Elbląski marzy mi się od dawna. Pozdrawiam!

 3. Mało kto w Polsce wie na jakim obszarze rozciąga się Warmia. Kształt ma dość zaskakujący. Zabrakło informacji o początkach budowy wymienionych kościołów. Np ten z Lidzbarka Warmińskiego zaczął być budowany kilkadziesiąt lat przed bitwą pod Grunwaldem , coś koło 1370 roku. Ciekawy w środku (cały czas restaurowany) jest kościół w Jezioranach . Renowacja samej ambony to koszt około 250 tys zł.

 4. Ruiny pałaców i dworów, np.w Słobitach, Gładyszach. Jest ich mnóstwo.

  1. O dzięki! :) Słobity wyglądają dość ciekawie! Chętnie zobaczę na żywo. Pewnie, że jest mnóstwo, ale zazwyczaj takie miejsca są zupełnie pomijane. Warmia więc kojarzy się bardziej z… Mazurami. A szkoda! Wielka szkoda.

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!