10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Praga

Nie można zacząć zestawienia 10 najpiękniejszych miejsc w Czechach od żadnego innego miejsca niż Praga (cz. Praha). Stolica bowiem jest nie tylko prawdziwym klejnotem Bohemii, ale należy zaliczyć ją również do grona najbardziej urokliwych miast Europy. Wszystko to dzięki łaskawej historii i tzw. asanacji praskiej, dzięki której miasto wygląda jak ze snu. Rozliczne wieże jej starówki przywodzą na myśl najeżony świeczkami tort i już sam Goethe nazwać ją miał najcudowniejszym klejnotem w kamiennej koronie świata. Pascal natomiast mówił o niej, jako o wielkim muzeum pod gołym niebem i od jego czasów niewiele się tu nie zmieniło. Wciąż podziwiać możemy tu niezliczoną ilość zabytków, wśród których prym wiedzie największy zamek świata, czyli Pražský hrad. Mający aż 7,28 hektara kompleks skupia całą gamę wspaniałości z gotycką Salą Władysławowską oraz romańską Bazyliką św. Jerzego (cz. bazilika sv. Jiří) na czele. 

Praga na weekend

Poza tym uwagę zwraca też majestatyczna katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha (cz. Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha), wznoszona od XIV aż do XX wieku. Niemniej chyba najbardziej znanym obiektem w mieście jest Most Karola (czes. Karlův most). To właśnie tutaj, od bladego świtu aż po ciemną jak węgiel noc, tłoczą się tabuny turystów z całego świata, chłonąc zachwycające widoki na panoramę Pragi. Po drugiej jego stronie rozpościera się urokliwy rynek staromiejski (czes. Staroměstské náměstí) z dominującym nad nim kościołem Najświętszej Marii Panny przed Tynem (czes. Kostel Matky Boží před Týnem). To jednak zaledwie namiastka atrakcji, które czekają na Ciebie na miejscu…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!