10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Zamek Karlštejn

Położony na południowy-zachód od Pragi zamek Karlštejn (cz. Státní hrad Karlštejn) zajmuje szczególne miejsce wśród czeskich twierdz. W 1348 roku ufundował ją bowiem król Czech i cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Karol IV Luksemburski. Według jego planów miała to być nie tylko monarsza rezydencja, ale przede wszystkim miejsce do przechowywania jego największych skarbów. Należały do nich cesarskie klejnoty koronne oraz pokaźna kolekcja świętych relikwii. Monarcha sam zresztą nadzorował prace wykończeniowe, które zakończyły się już w roku 1365. Wtedy to też konsekrowano Kaplicę Świętego Krzyża w Wielkiej Wieży, gdzie złożono owe kosztowności. 

Zamek Sovinec w Czechach

Zamek Karlštejn pełnił funkcję królewskiej rezydencji tylko do roku 1419, a więc służył samemu Karolowi IV oraz jego synowi, Wacławowi II. Później stracił on na znaczeniu, ale królewskie precjoza pozostały w pierwotnej kryjówce. Swoją drogą, po dziś dzień pozostaje ona jednym z najciekawszych punktów w zamku. Choć głównie przez wzgląd na XIV-wieczną dekorację ścienną, na którą składa się aż 129 obrazów tablicowych mistrza Teodoryka. Poza jej wystrojem na specjalną uwagę zasługuje największy zbiór obrazów, przedstawiających władców Czech. No i sam schodkowy układ kompleksu z majestatycznym, 60-metrowym donżonem robi niesamowite wrażenie! Tutaj zdecydowanie czuć średniowieczny klimat! 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!