10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Telcz

Lista 10 najpiękniejszych miejsc w Czechach nie byłaby kompletna bez Telcza. Jego przeurocza starówka wygląda bowiem jak portal do zupełnie nieznanego nam świata i sprawia, że za jego sprawą, choć na chwilę możemy przenieść się do czasów już dawno minionych. Taki stan rzeczy zawdzięczać trzeba włoskim artystom, których w połowie XVI wieku sprowadził do Telcza magnat Zachariáš z Hradka. Co prawda, jego celem była wyłącznie rozbudowa gotyckiego zamku o renesansowy pałac, ale prace Włochów tak bardzo przypadły do gustu tutejszym mieszczanom, że i oni zapragnęli zmian. Olśniewające miasteczko szczęśliwie nie poddało się nowym modom i w swej renesansowej szacie przetrwało do naszych czasów. Zasłużenie zatem w 1992 roku znalazło się na liście najcenniejszych zabytków świata (UNESCO). 

Telcz – W barwach renesansu

Szczególnie istotny jest oczywiście trójkątny rynek, usłany dobrze zachowanymi renesansowymi i barokowymi kamieniczkami. Wyróżnia się on wielkim pięknem i zadziwiającą harmonią, pomimo różnorodnych fasad. Wrażenie tej jedności potęgują ciągłe arkady, bo każda z kamieniczek, choć podobna do sąsiadki, jest zupełnie inna. Na ich tle wyróżnia się XVIII-wieczna Kolumna Morowa (cz. Mariánský sloup), flankowana przez dwie fontanny oraz zamek (cz. Státní zámek). Nad rynkiem górują również cztery wieże, należące do kościołów Imienia Jezus (cz. Kostel Jména Ježíš), św. Jakuba (cz. Kostel svatého Jakuba Staršího) oraz Ducha Świętego (cz. Kostel svatého Ducha). Dwa ostatnie służą za punkty widokowe, choć chyba najpiękniejszą panoramę podziwiać możemy znad stawu Ulický rybník. To miejsce to jakaś bajka!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!