10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Ołomuniec

Listę 10 najpiękniejszych miejsc w Czechach zamyka klimatyczny Ołomuniec. Już od Wieków Średnich stanowił on prawdziwy kwiat handlu i targów, przez co wyrósł na poważną konkurencję dla niedalekiego Brna. Poza tym też stał się drugim po Pradze, największym i najważniejszym ośrodkiem miejskim na obszarze dzisiejszych Czech. Potop szwedzki zakończył jednak złotą erę, pozbawiając go tytułu stolicy Moraw i doprowadzając go niemal do zupełnej ruiny. Jego odbudowę w duchu baroku zapoczątkował biskup Karol II z Liechtensteinu-Castelcorn, który zaangażował do niej artystów, pracujących na dworze Habsburgów w Wiedniu. Pomimo wielu przeciwności losu to właśnie ich wieloletnie działania najmocniej zarysowały się w miejskim krajobrazie.

Ołomuniec – Czeskie miasto na żółwiach

Wzniesiono wówczas całą masę monumentów, łącznie z urzekającą 32-metrową Kolumną Trójcy Przenajświętszej (cz. Sloup Nejsvětější Trojice). Ta wyjątkowa budowla udekorowana została aż 18 figurami świętych i 14 reliefami, tworząc tym samym największy zbiór barokowych rzeźb w tej części Europy. Dzięki temu w 2000 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tuż obok niej zresztą znajduje się niemal równie interesujący ratusz z XV wieku, ozdobiony kontrowersyjną rekonstrukcją Zegara Astronomicznego. W mieście podziwiać można jeszcze mnóstwo wielowiekowych monumentów, ale na szczególne wspomnienie zasługuje katedra św. Wacława (cz. Katedrála svatého Václava) ze swą ponad 100-metrową wieżą oraz dawny Pałac Biskupi w którym dziś mieści się Muzeum Archidiecezjalne (cz. Arcidiecézní muzeum). Leniwa jednodniówka w takim miejscu, jak Ołomuniec to czysta przyjemność!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!