10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Znojmo

Nieco mniej oczywistym wyborem turystycznym, acz niezwykle pięknym, jest leżące nieopodal granicy z Austrią Znojmo. Swymi korzeniami sięga ono wieku IX, gdy istnieć miał tu ufortyfikowany gród, strzegący zachodniej granicy Państwa Wielkomorawskiego. Strategiczne położenie zagwarantowało mu status najważniejszego, obok Brna i Ołomuńca, ośrodka w kraju Przemyślidów, do którego w XI wieku włączono terytorium Moraw. Największy jego rozkwit nastąpił wraz z objęciem nad nim pieczy króla Przemysława Ottokara, który nadał mu tytuł miasta królewskiego i przeprowadził rozbudowę jego murów obronnych. Potężna twierdza jeszcze bardziej zyskała na licznych przywilejach, podtrzymywanych przez jego następców.

Znojmo – W winiarskim sercu Moraw

Monarsza protekcja oraz położenie na ważnym szlaku handlowym wpłynęło na bogactwo architektoniczne, reprezentowane głównie przez świątynie. Panoramę miasta bowiem zdominował XIV-wieczny kościół św. Mikołaja (cz. Kostel svatého Mikuláše), którego wnętrze po dziś dzień skrywa szereg średniowiecznych i barokowych artefaktów z XVI-wieczną figurą Madonny Chlebowej na czele. Obok z kolei wzniesiono potężną kaplicę św. Wacława (cz. Kaple svatého Václava) w formie karneru, która dopełniła rangi zawieszonego nad wąwozem kompleksu. Po jego drugiej stronie zaś pręży się najcenniejszy zabytek sakralny w kraju, jakim jest XI-wieczna rotunda św. Katarzyny (cz. Rotunda sv. Kateřiny). Ściany jej wnętrza wypełnia bowiem bezcenna dekoracja malarska w stylu fresco-secco, przedstawiająca sceny i postaci biblijne oraz książęta z dynastii Przemyślidów. Ciekawych monumentów w Znojmie jest jednak znacznie więcej…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!