10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Bazylika św. Prokopa w Třebíči

Bazylika św. Prokopa w Třebíči jest jednym z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury sakralnej Czech. Zaobserwować możemy tu bowiem mieszankę zachodnioeuropejskich stylów tego okresu w najlepszym możliwym wydaniu. Ma to swoje uzasadnienie w XIII-wiecznej przebudowie, która garściami czerpała z gotyku francuskiego, ale i także z rozwiązań już wcześniej stosowanych na terenach Nadrenii. Co prawda, budynki tamtego okresu jeszcze kilkukrotnie przebudowano, a i sam konwent zamieniono w pałac, to wciąż – w samym kościele – zobaczyć można kilka bezcennych majstersztyków.

Kościół św. Barbary w Kutnej Horze

Zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim trójnawową kryptę, pokrytą niemal w całości sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na jej ascetyczną dekorację składają się różnorodne głowice o motywach roślinnych, ale uwagę zwracają również liczne znaki kamieniarskie, wskazujące na wiele warsztatów, pracujących przy wznoszeniu tego budynku. Jakby tego było mało, kaplicę północną wypełniają drugie, najstarsze na Morawach malowidła ścienne. Do tego wszystkiego dochodzą wspaniałe sklepienia ośmiodzielne, wieńczące prezbiterium oraz wspaniała, romańska Porta Paradis. Ten jakże nadzwyczajny w tej części Europy festiwal sztuki i architektury, wraz ze współistniejącą dzielnicą żydowską, w 2003 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!