10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Kutná Hora

Na południowy-wschód od Pragi z kolei leży następny skarb Czech, czyli Kutná Hora. W swej historii nazywana była czeskim skarbcem, bo płynące z niej bogactwa pozwoliły na prężny rozwój całego królestwa. Samo miasto zresztą było jednym z najlepiej prosperujących ośrodków średniowiecznej Europy, a jego populacja dorównywać miała populacji Londynu! A to za sprawą odkrytej tu w II połowie XIII wieku rudy srebra, wydobywanej aż do połowy wieku XVI. To właśnie dzięki wydobyciu tego kruszcu Korona czerpała ogromne zyski, a miasto stawało się coraz piękniejsze. Bo jak lepiej można było unaocznić taki stan rzeczy, niż poprzez fundacje pomników architektury, które przetrwały przez kolejne stulecia? Nie bez powodu przecież miasto w 1995 roku uhonorowano wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Kutna Hora – Kraina srebra

Najbarwniejszym przykładem wielowiekowych monumentów jest XIV-wieczny kościół św. Barbary (cz. Chrám svaté Barbory), zachwycający eksplozją gotyckich form. Nieopodal niego znajduje się potężna kaplica Bożego Ciała (cz. Kaple Božího Těla) oraz kolegium jezuickie (cz. Jezuitská kolej), którego mury służą dziś za przestrzeń dla galerii sztuki (GASK). Na całej jego długości rozpościera się wspaniały „most” z ogromem rzeźb, przywodzących na myśl praski Most Karola. Poza tym cały rynek z jego kościołami i Włoskim Dworem (cz. Vlašský dvůr) tworzą tu osobną enklawę, której zwiedzanie warto rozpocząć w dawnej kopalni srebra, aby lepiej zrozumieć historię tego miasta. Ważnym miejscem jest także dzielnica Sedlec, będącą w średniowieczu osadą podległą cystersom, którzy wznieśli tu kościół Najświętszej Panny Maryi i św. Jana Chrzciciela (cz. Sedlecká katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele). Niemniej miejsce to znane jest bardziej z kaplicy czaszek (cz. kostnice Sedlec), gdzie min. zebrano kości setek tysięcy ofiar wojen husyckich czy dżumy. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!