10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Mikulov

Mikulov to niewielkie, acz niezwykle urokliwe miasto położone tuż przy granicy Czech z Austrią. W świecie słynie z górującego nad nim zamku oraz winnic, których wielkie połacie pokrywają tereny południowych Moraw. Jego historia związana jest z wpływową rodziną Dietrichsteinów, którzy dwukrotnie dokonali odbudowy niemal doszczętnie strawionych przez ogień zabudowań. Po raz pierwszy w roku 1575 i ponownie w roku 1784, kiedy to Mikulov uzyskał znaną nam dziś formę. Dziś jego bajeczny klimat przywodzi na myśl śródziemnomorskie miasteczka, wabiąc swymi zabytkami licznych podróżników. Zwłaszcza tych, którzy podążają na południe Europy. 

Mikulov – Miasto o zapachu południa

Choć jest to świetny pomysł na przystanek, to warto również potraktować Mikulov jako cel podróży, bo zarówno tu, jak i w okolicy atrakcji nie brakuje. Główną jest wspomniany wcześniej zamek czy raczej pałac (cz. zámek Mikulov), będący obecnie siedzibą Muzeum Regionalnego, w którym bliżej zapoznać możemy się z losami samego obiektu, jak i miasta. U jego stóp natomiast roztacza się czarujący ryneczek, flankowany przez dwie XVII-wieczne świątynie: kościół św. Wacława (cz. Kostel sv. Václava) oraz dawny kościół św. Anny, pełniący funkcję Grobowca Dietrichsteinów (cz. Dietrichsteinská hrobka). Cały ten sielski krajobraz podziwiać można ze Świętego Wzgórza (cz. Svatý kopeček), stanowiącego swego czasu ważne centrum pielgrzymkowe regionu. Szwędaczka w takim otoczeniu zapewni prawdziwy błogostan, szczególnie jeśli dorzucimy do tego odpoczynek przy lampce lokalnego wina!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!