10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Czeski Krumlov

Baśniowo wygląda też Czeski Krumlov, którego nie mogło zabraknąć na liście10 najpiękniejszych miejsc w Czechach. Wszystko to dzięki wpływowym rodom szlacheckim Rosenbergów i Eggenbergów, którzy przez wieki dbali o jego rozbudowę i bezpieczeństwo. Trzymając go z daleka od większych konfliktów udało im się ocalić go przed zniszczeniami, a więc tym samym zachować jego pierwotny układ, usłany licznymi zabytkami, które dziś cieszą oczy setek tysięcy turystów rocznie. Ich różnorodność uzyskała prawdziwie bajkowy wymiar, więc nie dziwi fakt, że Czeski Krumlov w 1992 roku uhonorowano wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Taka sceneria zresztą świetnie nadałaby się na plan filmowy dla adaptacji któregoś z ponadczasowych dzieł Andersena.

Czeski Krumlov – Perła Czech

Wśród ogromnej ilości wielowiekowych skarbów na pierwszy plan wysuwa się krumlowski zamek (cz. Zamek Český Krumlov), który całkowicie zdominował panoramę miasta. Lewitujący niemalże nad Wełtawą kompleks budynków o powierzchni ponad 6 hektarów jest dziś drugim, po praskich Hradczanach, największym zamkiem Czech. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie tutaj zachował się jeden z czterech najstarszych teatrów świata z 1680 roku. Sąsiaduje on z monumentalnym Mostem Płaszczowym (cz. Plášťový most), będącym jednym z najbardziej efektownych mostów XVIII stulecia. Poza zamkiem uwagę zwracają budowle sakralne: kościół św. Wita (cz. Kostel svatého Víta), dawny kościół św. Jodoka (cz. Kostel sv. Jošta) oraz klasztor Zakon Braci Mniejszych (cz. Minoritský klášter) ze zbiorem gotycko-barokowych malowideł ściennych. Podobnie jak w przypadku Mikulova, także i tutaj mamy wzgórze, a właściwie Górę Krzyżową (cz. Křížová hora), z której podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!