10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Zamek Lednice

Będąc wszak jeszcze myślami przy Mikulovie i jego okolicach nie można nie wspomnieć o wpisanym na listę UNESCO zespole pałacowym Ledinice-Valtice, należącym do największych na świecie krajobrazów zaprojektowanych przez człowieka. Jego perłą jest pałac w Lednicach (cz. Zámek Lednice), zdający się być najbardziej baśniową spośród wszystkich czeskich rezydencji. Jej początki sięgają wieku XIII, kiedy istniał tu otoczony fosą dworek, który w 1317 roku zakupiła wpływowa rodzina Liechtensteinów. To w ich rękach majątek pozostawał aż do zakończenia II wojny światowej.

Zamek Bouzov – Baśń po czesku

W trakcie swojego panowania doprowadzili oni do znacznej rozbudowy średniowiecznych włości, które już w XVI wieku przybrały kształt monumentalnego pałacu. Te zaś przebudowano raz jeszcze, dwa stulecia później, aby swą finalną formę w stylu gotyku angielskiego uzyskał w latach 1846-1858. Dziś podwoje letniej rezydencji Liechtensteinów stoją dla nas otworem. Oprócz fantastycznie urządzonych wnętrz, ze wszystkimi wygodami XIX wieku, podziwiać można tu szereg różnorodnych artefaktów, zebranych przez właścicieli na przestrzeni wieków, np. liczne obrazy, rzeźby, ceramikę z najdalszych zakątków świata czy zbroje. Warty uwagi jest także cudny ogród z 60-metrowym minaretem, dopełniający baśniowego charakteru tego miejsca.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!