Region Centralny-Dolina Loary: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Châteaudun

Châteaudun to niewielka miejscowość, leżąca mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Blois i Chartres. Od początku więc miała znaczenie strategiczne dla hrabiów Blois pod których skrzydłami wszystkie te miejsca, wraz z Tours, pozostawały aż do XV wieku. Mając to na względzie, już od wczesnego średniowiecza rozbudowywano tutejszą twierdzę, choć samo celtyckie dun wskazuje, że wyewoluowała ona z wcześniejszej warowni. Już w XII wieku miasto u podnóży zamku uzyskało status gminy, co wzmocniło jego autonomię. Fakt ten oraz dogodne położenie nad Loarą i żyzne ziemie wokół zapewniły jego mieszkańcom dobrobyt. Niezależnie od zmieniającej się władzy. Do XVII wieku było ono jednym z ważniejszych ośrodków włókienniczych, produkujących min. prześcieradła, koce czy serże (płaszcze). Prosperowały tu także liczne grabarnie oraz młyny, wspomagające przemysł tekstylny. 

Zamek Chenonceau – Zamek Dam

Niestety pożar z 20 czerwca 1723 roku zniszczył większą część miasta, które wkrótce po tym odbudowano w duchu klasycyzmu. Wielka Rewolucja Francuska, wojna z Prusami z 1870 roku oraz wojny światowe zatarły jednak wiele śladów jego dawnego splendoru… Chociaż Châteaudun przeszło wiele, nadal jest tu co oglądać. Zacząć wypada od XVIII-wiecznej starówki, według planu królewskiego architekta Julesa Michela Hardouina, która spójnie przechodzi w nieco bardziej chaotyczną część rodem ze średniowiecza. Ciekawym jest również kościół opactwa św. Marii Magdaleny (fr. Abbaye de la Madeleine de Châteaudun), będący jednym z niewielu, które przetrwały próbę czasu. Największą chlubą jest jednak zamek (fr. Château de Châteaudun), dumnie prężący się na potężnej skale. Z jego bryły szczególnie wyróżnia się okrągły donżon oraz XV-wieczna Sainte-Chapelle ze znakomitymi rzeźbami świętych. Nad Loarą znajdują się dziesiątki zamków, ale przyznać trzeba, że ten robi szczególne wrażenie. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!