Region Centralny-Dolina Loary: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Blois

Położone niedaleko Tours miasto Blois już od wczesnego średniowiecza stanowiło siedzibę potężnych hrabiów z których wywodzili się kapetyńscy królowie Francji. Jego historię jeszcze mocniej związał z Koroną syn Karola V Mądrego, Ludwik Orleański, który u schyłku XIV wieku nabył domenę Blois. Wiek później natomiast Ludwik XII postanowił uczynić je polityczną stolicą królestwa, co przyniosło mu spektakularny rozkwit i niemal przez całe stulecie to właśnie tutaj znajdowała się „druga stolica państwa”. Po wyjeździe dworu Blois ponownie stało się spokojnym prowincjonalnym miasteczkiem, które oparło się klęskom rolniczym i wyjątkowym wylewom Loary. Będące na celowniku rewolucjonistów, którzy chętnie niszczyli wszelkie emblematy królewskości popadło w wielodekadowy letarg. Wyciągnęła je z niego rewolucja przemysłowa, choć II wojna światowa zaburzyła nieco proces jego odbudowy.

Bourges – Miasto pod znakiem Serca

Mimo to miasto po dziś dzień naszpikowane jest całą gamą wielowiekowych zabytków. Prym wiedzie tu potężny zamek królewski (fr. Château Royal de Blois), rozbudowywany od XIII do XVII wieku. Pośród wielu istotnych wydarzeń z nim związanych wspomnieć należy, że to tu zaczęła się kampania militarna Joanny D’Arc. Kolejnym z istotnych miejsc w Blois jest, leżący tuż obok królewskiej rezydencji, kościół św. Mikołaja (fr. Église Saint-Nicolas de Blois). W Wiekach Średnich była ważnym miejscem pielgrzymek w regionie, bowiem wierni oddawać mogli tu cześć relikwii Świętego Krzyża. Dziś natomiast szczególnie cenny jest on ze względów architektonicznych, bo należy on do grona najwspanialszych przykładów wczesnego gotyku w kraju. Poza tym będąc w mieście warto poświęcić nieco uwagi osobliwej katedrze św. Ludwika (fr. Cathédrale Saint-Louis de Blois) oraz monumentalnym schodom Denisa Papina, które od 2013 roku co rok zmieniają się w ogromne dzieło sztuki.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!