Region Centralny-Dolina Loary: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Loches

Jak powszechnie wiadomo, Region Centralny-Dolina Loary obfituje w zamki, a tak się składa, że w Loches odnaleźć można aż dwa tego typu obiekty! Ma to oczywiście ścisły związek z burzliwą historią tego miejsca, która rozpoczęła się przed wiekami. Niemniej interesujący nas obrót spraw przypadł dopiero na początek wieku X, gdy trafiło ono w ręce Andegawenów, którzy w ciągu trzech kolejnych stuleci zmienili je w twierdzę niemal nie do zdobycia. Począwszy od Fulko III Czarnego, przez Ryszarda Lwie Serce aż po Henryka II Plantageneta wznoszono tu zespół unikatowych fortyfikacji, który w znacznej części zachował się do dziś. Uzbrojenie to nie zapewniło jednak 100% skuteczności, bo po rocznym oblężeniu z XIII wieku cytadelę zdobył król Francji – Filip August. Ostatecznie Loches weszło w skład domeny Francuskiej w 1249 roku, zakupione przez króla Ludwika IX. Dzięki niemu też aż do Wielkiej Rewolucji Francuskiej cieszyło się ono statusem miasta królewskiego. 

Loches – Miasto królewskie

Tak więc to właśnie cytadela, otoczona dwoma kilometrami XII-wiecznych murów, stanowi dziś najsmakowitszy kąsek podróżniczy. Jej najważniejszym elementem jest tzw. królewska loża, czyli Logis Royale. Wewnątrz rezydencji zobaczyć można wiele ciekawych zakamarków i artefaktów, np. pięknie zdobione oratorium Anny Bretońskiej, wypełniony wielowiekowymi retabulami Pokój Retabulów czy choćby przypominającą Agnès Sorel, słynną Dziewicę z Dzieciątkiem (fr. La Vierge à l’Enfant) z odsłoniętą piersią. Zupełnie obok położona jest romańska kolegiata św. Ursusa (fr. Église Saint-Ours de Loches). Jej unikatowa konstrukcja o dwóch wieżach z dwoma oddzielnymi kopułami piramidalnymi sprawia, że jest to jedyny taki obiekt we Francji. Wewnątrz zobaczyć można alabastrowy nagrobek Agnès Sorel oraz XI-wieczny posąg Notre-Dame de Beautertre. Ciekawe są również: 36-metrowy donżon Fulko III, uosabiający całą militarną potęgę średniowiecznego miasta oraz jedyna renesansowa wieża w regionie – Wieża św. Antoniego (fr. Tour Saint-Antoine).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!