Region Centralny-Dolina Loary: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Opactwo w Vendôme

Co prawda, Region Centralny-Dolina Loary z zabytków sakralnych nie słynie, ale jeśli już jakieś tu napotkamy, to są to monumenty najwyższej klasy. Tak samo jest też z opactwem Świętej Trójcy w Vendôme (fr. Abbaye de la Trinité de Vendôme). Dzięki posiadaniu relikwii Świętej Łzy Jezusa Chrystusa już w XIV wieku znacznie powiększono rozmiary jego świątyni, aby przybywający tu zewsząd pielgrzymi czcić mogli niezwykłą świętość. Cenną ciecz w XI wieku przywiózł hrabia Godfryd II Martel, który otrzymał ją od cesarza Konstantynopola. Według legendy Jezus zapłakał nad grobem Łazarza, a jego łzę pochwycił anioł, który wręczył ją Marii z Bretanii (siostrze Łazarza). Wstrzymane podczas Wojny Stuletniej prace wznowiono u schyłku XIV wieku, kiedy to właśnie część zachodnia otrzymała płomienistą fasadę. Do Wielkiej Rewolucji Francuskiej kompleksem opiekowali się Mauryści, następnie zaś na ponad wiek opactwo przeszło w ręce wojska. Przez to też kompleks wpisano na listę najważniejszych zabytków Francji dopiero w 1949 roku! 

Zamek w Amboise – Ułamek dawnego splendoru

Najbardziej zachwycająca jest tu oczywiście fasada zachodnia – jeden z najpiękniejszych przykładów flamboyant we Francji. Dzięki licznym zdobieniom i mocno rozbudowanemu systemowi przyporowemu z lasem pinakli przywodzi na myśl fantastyczną bestię. Tuż obok niej leży, odseparowana od reszty kościoła, 80-metrowa wieża wzniesiona w XII wieku. Prawdopodobnie była ona inspiracją dla północnej wieży katedry w Chartres. Pomimo wielowiekowej budowy wnętrze kościoła jest dość harmonijne, niemniej wciąż zachowało się tu sporo rzeźb z pierwotnej świątyni. Największą uwagę przyciągają XVI-wieczne stalle udekorowane groteskowymi stworzeniami oraz scenkami rodzajowymi. W dawnych budynkach opackich umieszczono zaś muzeum, w którym dziś odnajdziemy znacznie więcej artefaktów z kościoła. To idealne uzupełnienie wizyty w tym miejscu.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!