Region Centralny-Dolina Loary: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Bourges

Bourges już od czasów Filipa I nosiło tytuł miasta królewskiego, co zgodnie z jego rangą zapewniło mu liczne przywileje i monarszą protekcję. W XIV wieku, pod berłem Jana de Berry, stało się stolicą regionu Berry, aby wkrótce przeistoczyć się w stołeczne miasto kraju władanego przez Karola VII Walezjusza. Jego prężny rozwój zatrzymał wielki pożar z 22 lipca 1487 roku, podczas którego spłonęła 1/3 zabudowań. Aż do czasów Napoleona III zniszczone Bourges popadało w ruinę, by wraz z jego rządami przypadła mu rola militarnego zaplecza Francji. Odegrało ono kluczową rolę podczas I wojny światowej, aczkolwiek w trakcie kolejnej wojny, jako część tzw. wolnej strefy, pozbawione obrony padło ofiarą wielokrotnych bombardowań. Wiele dziesięcioleci musiało upłynąć, aby udało się zatrzeć ślady tamtych wydarzeń.

Katedra w Bourges – Prosta i złożona

Nie było to łatwe zadanie, ale wciąż jeszcze podziwiać tu można liczne świadectwa z najlepszego okresu w historii Bourges. Najważniejszym spośród nich jest majstersztyk gotyckiej architektury sakralnej, katedra św. Szczepana (fr. Cathédrale Saint-Étienne de Bourges), której wyjątkowość w 1992 roku doceniono wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uwagę zwraca przede wszystkim jej monumentalna fasada zachodnia oraz wspaniały zbiór XIII-wiecznych witraży. Istotnym w panoramie jest również Pałac Jacques’a Cœur (fr. Palais Jacques-Coeur), należący do kupca/finansisty czasów Karola VII. Interesujące są też trzy gotyckie kościoły: św. Piotra (fr. L’église Saint Pierre le Guillard), Najświętszej Marii Panny (fr. L’église Notre-Dame) oraz św. Boneta (fr. L’église Saint Bonnet). Warto również odwiedzić Ogrody Arcybiskupa (fr. Jardin de l’Archevêché) i plac Gordaine z wieloma urokliwymi kafejkami i restauracjami w bajkowych domkach z szachulca. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!