Region Centralny-Dolina Loary: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Katedra w Chartres

Jedną z najwspanialszych atrakcji, jakie oferuje Region Centralny-Dolina Loary jest bezsprzecznie katedra w Chartres (fr. Cathédrale Notre-Dame de Chartres). Budowla, którą znamy powstała na zgliszczach spalonej w 1194 roku romańskiej świątyni, będącej miejscem przechowywania Świętej Szaty Maryi. Jej przetrwanie poruszyło Francją do tego stopnia, że tłumnie przybywali tu wierni, aby pracą własnych rąk pomóc w budowie nowego Domu Bożego. Pierwszego pod opieką Najświętszej Marii Panny, Notre-Dame. Korpus nawowy udało się ukończyć jeszcze w XIII wieku, lecz swą ostateczną formę świątynia uzyskała dopiero w wieku XVI.

Ważnym wydarzeniem w jej historii była koronacja tu, a nie w Reims, Henryka IV na króla Francji. W trackie rewolucji postanowiono wyburzyć katedrę, a jedynym argumentem przeciw był gruz, który zatkałby przylegające do niej ulice. Usuwanie go mogłoby zająć lata, więc ostatecznie ją oszczędzono. Podczas II wojny światowej ponownie pojawił się plan zniszczenia, niemniej świątynia szczęśliwie przetrwała do naszych czasów. W 1979 roku, uznana za majstersztyk gotyku, znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra w Chartres – Suma gotyckich cytatów

Wspaniała architektura to oczywiście jedno, ale fakt że katedra w Chartres jest niczym najwspanialsze muzeum średniowiecznej sztuki sakralnej to drugie. Już sama XII-wieczna rzeźba portali zachodnich z charakterystycznie wydłużonymi postaciami oraz XIII-wieczna z portalu południowego i północnego wprawiają w osłupienie i zachwyt. Wewnątrz zaś wita nas największy spośród katedralnych labiryntów oraz największy zbiór średniowiecznych witraży na świecie. To najlepiej zachowana i najbardziej kompletna kolekcja kolorowych szkieł tego okresu. Słynie ona ze swoich wspaniałych kolorów – zwłaszcza kobaltowego, zwanego błękitem z Chartres. Składa się na nią aż 166 tafli (!), zajmujących powierzchnię niemal 2600 metrów kwadratowych. Pośród nich znalazły się dwa sztandarowe dzieła: Najświętsza Maria Panna Pięknego Szkła (fr. Notre-Dame de la Belle-Verrière) oraz Błękitna Róża.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!