Region Centralny-Dolina Loary: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Orlean

Region Centralny-Dolina Loary swą stolicę ma w Orleanie, który pomimo bogatej historii kojarzony jest właściwie z jednym krótkim epizodem. Ale jakże ważnym dla dziejów Francji! Chodzi tu oczywiście o oblężenie miasta w latach 1428–1429, którego wynik stał się punktem zwrotnym Wojny Stuletniej. Joanna d’Arc, młoda chłopka z pobliskiej wioski Domrémy, poprowadziła bowiem wojska francuskie do zwycięstwa nad Anglikami, co pomogło ustanowić Karola VII prawowitym królem Francji. Tym samym też raz na zawsze rozmyły się marzenia najeźdźców o zjednoczeniu obu krajów pod jednym berłem. Co ciekawe, długotrwałe działania wojenne nie wpłynęły na miasto tak fatalnie, jak stało się to w trakcie wojen religijnych czy jeszcze później, podczas II wojny światowej. 

Katedra w Orleanie – Nie całkiem gotycka

Obecnie Orlean to tętniące życiem miasto, którego rany już dawno się zabliźniły. Widać to szczególnie dobrze na przykładzie wielokrotnie niszczonej katedry Świętego Krzyża (fr. Cathédrale Sainte-Croix d’Orléans), która pomimo gotyckiego wyglądu powstawała głównie w XVII i XVIII wieku. Nawiązuje więc w swym wyglądzie do najbardziej chwalebnych chwil w historii miasta. Z pomocą prezentowanych na jej fasadzie projekcji świetlnych przypomina nam również o tragicznym żywocie, wszechobecnej tu, Dziewicy Orleańskiej. Jest to więc typowy must see, ale oprócz katedry warto poświecić szczególną uwagę Musée des Beaux-Arts, z szeroką gamą kolekcji dzieł sztuki od starożytności po współczesność oraz Hôtelowi Groslot, czyli XVI-wiecznemu ratuszowi. Interesującym miejscem oraz odskocznią od miejskiego zgiełku jest zaś piękny Parc Floral de La Source, gdzie beztrosko wygrzewają się flamingi…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!