Region Centralny-Dolina Loary: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Katedra w Tours

Kolejną ze wspaniałych katedr, jaką chlubi się Region Centralny-Dolina Loary, jest katedra św. Gracjana w Tours (fr. Cathédrale Saint-Gatien de Tours). Zresztą takie było jej przeznaczenie, bowiem miała ona stać się klejnotem w koronie Filipa II Augusta. I rzeczywiście, tak się stało, choć sam król nie mógł jej podziwiać. Rozpoczęta w 1210 roku budowa nad tumbą św. Marcina z Tours trwała aż cztery stulecia. Mimo wszystko jednak udało się osiągnąć niezwykle spójne wnętrze oraz niemal idealną i wysmukłą sylwetę, która literalnie zbliżała ludzi do Boga. Budowla zachwyciła Henryka IV tak bardzo, że gotycko-renesansowe wieże fasady zachodniej nazwał deux beaux bijoux (pol. dwa piękne klejnoty). I trudno się temu dziwić, bo faktycznie koronkowa robota robi tu piorunujące wrażenie. Tym samym też ciężko uwierzyć, że podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej zaplanowano wyburzenie obiektu! Gdyby nie dwaj lokalni artyści, katedra w Tours mogłaby dziś już nie istnieć.  

Katedra w Tours – W zasięgu możliwości

Osiemset metrów kwadratowych witraży chóru sprawia, że katedra w Tours z powodzeniem może stawać w szranki z paryską Sainte-Chapelle. Chociaż efekt nie będzie ten sam, to tutejsza świątynia wciąż zasługuje na miano płomienistego majstersztyku. Zwłaszcza, że jej zbiór kolorowych szkieł z XIII wieku jest jednym z najlepiej zachowanych na kontynencie. Poza wspaniałym wnętrzem warto wspomnieć, że do północnej części kościoła przylega klasztor z przełomu XV i XVI wieku (fr. Le cloître de la Psalette), będący jednym z pięciu takich założeń w regionie. Trzeba również wiedzieć, że podobnie jak w Orleanie, w letnie wieczory fasada zachodnia katedry zamienia się w prawdziwy festiwal technikoloru. Można na niej podziwiać wspaniałe projekcje, związane z jej historią i nie tylko.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!