Malowane cerkwie rumuńskiej Bukowiny
Monastyr Humor
Monastyr Humor, przez wzgląd na brak wieży nie prezentuje się już tak okazale jak te poprzednie, niemniej to wcale nie umniejsza jego rangi. Przynajmniej w kwestii malowideł. Wzniesiony w latch 30 XVI wieku kompleks przetrwał do dziś, choć praktycznie bez obwarowań. Doskonałym śladem po nich jest jednak ciekawa wieża obronna z hurdycjami, która na myśl przywodzi transylwańskie kościoły warowne. Jego klejnotem jest cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy (rum. Biserica „Adormirea Maicii Domnului”) w której po raz pierwszy na Bukowinie pojawił się otwarty przedsionek z arkadami. (Mieniące się barwami renesansu i gotyku rozwiązanie chętnie zaadaptowano również w wymienionej wyżej Moldovițy).
Kościół warowny w Harman
O dużym znaczeniu cerkwi stanowi jednak nie tylko innowacyjność, ale przede wszystkim fascynujące malowidła. Datowane na 1535 rok sceny na bordowej kanwie są najstarszymi w swej kategorii na Bukowinie. Tak więc i tutaj spotkamy typowe przedstawienia świętych, akatyst, hierarchię niebieską, Drzewo Jessego czy oblężenie Konstantynopola. Unikatowe są jednak te, które ukazują Najświętszą Marę Pannę z Dzieciątkiem Jezus oraz efektowny Sąd Ostateczny.
Po prostu piękne. Lubię zwiedzać takie miejsca. Mam nadzieję, że uda mi się zobaczyć te cerkwie na żywo jeszcze w tym roku…
Zdrowia!
Trzymam kciuki, aby udało się to jak najszybciej! ;)
Również dużo zdrowia życzę! Darek