Malowane cerkwie rumuńskiej Bukowiny

Monastyr Humor

Monastyr Humor, przez wzgląd na brak wieży nie prezentuje się już tak okazale jak te poprzednie, niemniej to wcale nie umniejsza jego rangi. Przynajmniej w kwestii malowideł. Wzniesiony w latch 30 XVI wieku kompleks przetrwał do dziś, choć praktycznie bez obwarowań. Doskonałym śladem po nich jest jednak ciekawa wieża obronna z hurdycjami, która na myśl przywodzi transylwańskie kościoły warowne. Jego klejnotem jest cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy (rum. Biserica „Adormirea Maicii Domnului”) w której po raz pierwszy na Bukowinie pojawił się otwarty przedsionek z arkadami. (Mieniące się barwami renesansu i gotyku rozwiązanie chętnie zaadaptowano również w wymienionej wyżej Moldovițy).

Kościół warowny w Harman

O dużym znaczeniu cerkwi stanowi jednak nie tylko innowacyjność, ale przede wszystkim fascynujące malowidła. Datowane na 1535 rok sceny na bordowej kanwie są najstarszymi w swej kategorii na Bukowinie. Tak więc i tutaj spotkamy typowe przedstawienia świętych, akatyst, hierarchię niebieską, Drzewo Jessego czy oblężenie Konstantynopola. Unikatowe są jednak te, które ukazują Najświętszą Marę Pannę z Dzieciątkiem Jezus oraz efektowny Sąd Ostateczny.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!