Malowane cerkwie rumuńskiej Bukowiny

Monastyr Voroneț

Inspirowany sztuką Bizancjum nurt malowanych cerkwi w Voroneț wydał chyba swój najwspanialszy owoc: monumentalny fresk przedstawiający wizję Sądu Ostatecznego. Umieszczone na zachodniej elewacji cerkwi św. Jerzego (rum. Biserica „Sfântul Gheorghe”), pięciopoziomowe malowidło stanowi syntezę klasycznych form z elementami znamienitymi dla tegoż regionu. Poza sielankowymi widokami można dostrzec tu mołdawskie stroje ludowe czy instrumenty muzyczne. Całość kreacji okraszono spokojnym błękitem.

10 najpiękniejszych miejsc w Rumunii

Tutejsza cerkiew otoczona jest niepełnym murem z bramą ufundowaną przez Stefana Wielkiego. To jemu zawdzięczamy powstanie monastyru, chociaż do jego budowy przekonać miał go pustelnik Daniło. Według płyty erekcyjnej, sam proces wznoszenia trwać miał zaledwie cztery miesiące – od 26 maja do 14 września 1488 roku. W I połowie XVI wieku, na polecenie metropolity Grigore Roşca do jego bryły dołączono przedsionek, który zmienił wygląd skromnej cerkwi. Zwłaszcza, że to dzięki niemu powstały też wspomniane wyżej malowidła.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!