Malowane cerkwie rumuńskiej Bukowiny
Monastyr Sucevița
Bukowińskie monastyry otoczono potężnymi fortyfikacjami, tak aby służyły nie tylko Bogu, ale i ludziom. Spośród nich wyróżnia się Monastyr Sucevița, którego ponad sześciometrowe mury mają aż trzy metry szerokości. Dzięki takim proporcjom, w ich grubości udało się utworzyć specjalne obejście, łączące ze sobą pięć wież, które doskonale oddają ducha średniowiecznej fortecy. Nie można nie wspomnieć także o ich długości, bo sięgają około 100 metrów na każdym ramieniu.
10 kościołów warownych w Rumunii
Monumentalne założenie w roku 1582 ufundowali Ieremia, Simion i Gheorghe Movilă. Pomimo tego, że wzniesiono go stosunkowo późno względem innych tego typu kompleksów na Bukowinie, w dużym stopniu powiela on znany nam wzór – zarówno architektoniczny, jak i dekoracyjny. Jego serce stanowi cerkiew Zmartwychwstania (rum. Biserica „Învierea Domnului”) z wyodrębnioną kruchtą. Całość ozdobiona jest najmłodszymi w regionie malowidłami, zdominowanymi przez barwę zieloną. Uwagę przykuwa tu piękna drabina cnót, prezentująca przebieg życia człowieka po śmierci. Wewnątrz z kolei warto zwrócić uwagę na obraz wotywny oraz lokalną panoramę sprytnie przemyconą do scen biblijnych.
Po prostu piękne. Lubię zwiedzać takie miejsca. Mam nadzieję, że uda mi się zobaczyć te cerkwie na żywo jeszcze w tym roku…
Zdrowia!
Trzymam kciuki, aby udało się to jak najszybciej! ;)
Również dużo zdrowia życzę! Darek