Ratusz w Brugii i gotyk brabancki

Gotyk brabancki

Kraje, które zwykliśmy nazywać Niderlandami w epoce Wieków Średnich były dość ciekawą enklawą, posiadającą różne języki oraz różną politykę, jednak na pewno jedna cecha pozostała wspólna. Gotyk brabancki, bo to o nim mowa jest odmianą gotyku powstałą właśnie na terenach Niderlandów. Boom gospodarczy jaki miał miejsce w XIII wieku w tej części Europy zobligował władze do posiadania budowli majestatycznych i nad wyraz zdobionych. To one stanowiły świadectwo bogactwa płynącego do sakiewek możnych między innymi ze sprzedaży płótna czy wełny. Mało tego, doskonałe warunki geologiczne – kamień w nadmiarze, zmaterializowały owo świadectwo jeszcze szybciej. Należy wspomnieć, że oprócz kamienia jako budulca używano również cegły, co idealnie obrazuje starówka w Brugii.

Brugia – Miasto w cegle zaklęte.

W architekturze cywilnej styl ten charakteryzował się między innymi zastosowaniem szczytów uskokowych (w kształcie schodków) oraz budową wież miejskich (beffroi). Jedną z ciekawszych koncepcji gotyku brabanckiego było budowanie ratuszy na wzór wielkiego, kamiennego relikwiarza. Istniała również „fuzja” między charakterystykami budownictwa sakralnego i cywilnego objawiająca się tu użyciem chociażby okien z witrażami czy wieżyczek stylizowanych na pinakle.

Belfry – Smocza wieża (Gandawa, Belgia).

Ratusz w Brugii

Ratusz w Brugii (nid. Stadhuis) jest jednym z najstarszych w Niderlandach, a jego położenie obejmuje dawną cytadelę miejską w sercu miasta. Pierwszy kamień pod budowę tego obiektu położył hrabia Flandrii, Lodewijk van Male w roku 1376, a do użytku był gotowy w roku 1421. Późnogotycki, “kamienny relikwiarz” spełniał wówczas swą funkcję jako symbol bogactwa i władzy politycznej miasta. Co ciekawe, przez cały czas rozbudowywano go z powodu nierzeczywistych założeń w początkowym projekcie. Nareszcie w wieku XIX architekt Dalacrneserie przyniósł kres problemowi i przeprowadził radykalny remont trwającego już od stuleci w budowie ratusza, doprowadzając go do jednolitej formy jaką znamy dziś. 

Fasada

Fasada znajdującego się tuż przy Bazylice Świętej Krwi ratusza stała się inspiracją dla siedzib władz miejskich, między wieloma w Gandawie, Brukseli czy rzecz jasna w Leuven. Zdobiły ją głównie posągi przestawiające możnych tego świata i postacie z Biblii. Praca była zasługą wielu artystów, a do dziś zachowały się XIV – wieczne dzieła jednego z nich – Jana z Valenciennes. W czasie, gdy powstały dekoracje zdobiły je także polichromie wśród których znajdowały się posągi maźnięte pędzlem samego Jana van Eycka

Bazylika Świętej Krwi w Brugii.

Oryginalne posągi, umieszczone w specjalnych niszach zostały unicestwione na oczach mieszkańców przez rewolucjonistów w roku 1792. 70 lat później powstały nowe figury, które w ciągu dekady zaczęły się rozpadać… Podczas renowacji w 1959 roku usunięto z elewacji figury ze względu na ich fatalny już stan, a całe 30 lat trwały debaty nad tym co miałoby zastąpić te miejsca. Ostatecznie zdecydowano się na powrót dawnych figur i po raz pierwszy w historii wszystkie nisze zostały zapełnione. Czterdzieści dziewięć posągów o wysokości ponad 175 centymetrów każda i o łącznej wadze prawie 454 kilogramów przedstawiają, tak jak w pierwotnej wersji, postacie biblijne – głównie w czwartym rzędzie (u samej góry) oraz postacie związane z historią Flandrii (wszystkie trzy rzędy poniżej). Pośród nich odnajdziemy figury profetów czy Matki Boskiej, Baldwina IX (Baldwin I – pierwszy cesarz Cesarstwa Łacińskiego), Marii Burgundzkiej czy Thierrego Alzackiego.

Wnętrze

Na pierwszym piętrze budynku ratusza możemy podziwiać prawdziwy klejnot – Salę Gotycką. Jej wspaniałe sklepienia z drewna pochodzą z XIV wieku. Tapiserie według zamysłu Albrechta De Vriendt przedstawiają historię Brugii i nadają temu miejscu podniosłego klimatu, a są dziełem w duchu nowego gotyku – z końca XIX wieku. Właśnie wtedy Louis Delacenserie i mistrz nowego gotyku, Jean-Baptiste Bethune po kolejnym pożarze wnętrza z 1887 roku dokonali rewolucji. Małe klitki zostały wyburzone na rzecz jednej, ogromnej sali której doskonałe sklepienie nie w całości oczywiście jest oryginalne. Na medalionach przedstawiono Sceny ze Starego i Nowego Testamentu, świętych, proroków i ewangelistów, a elementy dekoracji wsporników sufitowych nawiązują do natury i pór roku. Po dziś dzień odbywają się w niej uroczystości i zebrania rady miasta.

be.ghent! (Gandawa, Belgia).

Po lewo od budynku ratusza znajduje się Oude Griffie z renesansową fasadą z I połowy XVI wieku. Nad budowlą góruje posąg Sprawiedliwości jako, że miejsce to do lat 80 było siedzibą sądu. Ono także skrywa w środku dość ciekawą kompozycję – jest to Kominek Gubernatora. Ogromna konstrukcja z drewna dębowego, marmuru i alabastru została zbudowana na cześć wygranej króla Karola V pod Pawią z wojskami francuskimi.

Oba miejsca na stałe związane są z historią Brugii i oba zasługują na dużą uwagę podczas wizyty w stolicy Flandrii Zachodniej. Sala Gotycka rzeczywiście robi niesamowite wrażenie, ale chyba nie urzekła mnie tak bardzo jak pewien cherubinek z kominka :)

Źródła:

Powiązane wpisy:

2 komentarzeZostaw komentarz

Podziel się z nami swoją opinią!